reklama
 

Vyzrajte na vodu a sníh dobrou impregnací

Během listopadu už mnohdy sněží, a tak je na čase začít řešit přípravu na zimu. Kromě teplých bund, čepic, rukavic a obuvi je zapotřebí myslet i na impregnaci. Při pobytu na horách i během pohodových procházek s rodinou se vám bude hodit. Promočené oblečení je největší strašák, který bývá příčinou chřipky, nachlazení i zápalu plic.

Komerční sdělení - Toto je komerční sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Nano Concept

Jistě vám už vaše maminka kdysi opakovala, že nejdůležitější je být v suchu. Mokrá svrchní vrstva totiž oslabí funkčnost všeho oblečení pod ní.

Teplo ztrácíte 20× rychleji

Voda je hodně špatný tepelný izolant (20× horší než vzduch), takže jakmile oblečení nasákne, rychle přes něj uniká teplo. Za chvíli vám bude zima, a pokud bude hodně pod nulou, je možné, že vám mokré rukavice začnou i namrzat. Podchlazený organismus je samozřejmě daleko náchylnější k nemocem, takže si můžete být téměř jistí kašlem, rýmou, či v horším případě dokonce chřipkou.

Nemusíte kupovat drahé nepromokavé bundy

Některé zimní bundy, lyžařské kalhoty či dětské kombinézy jsou nepromokavé už samy o sobě. Zpravidla je potřeba se o ně starat, prát je se speciálním pracím přípravkem a nevystavovat chemickým látkám, které by nepromokavost porušily. Problém je, že nepromokavé oblečení nebývá zrovna nejlevnější. Daleko příznivějším řešením z hlediska financí je koupě impregnace.

Impregnační přípravky stojí pár stovek korun, využijete je přitom na celou zimní výbavu od rukavic přes čepice až po bundy. Důležité je vybrat tu správnou, protože na trhu je skutečně spousta variant a ne všechny mají stejnou účinnost a životnost.

Vsaďte na nano impregnaci

V poslední době si drží významnou pozici na trhu tzv. nano impregnace textilu. Jedná se o přípravky na bázi nanotechnologií, které fungují trochu jinak než běžné impregnace. Ty standardní vytváří celistvý ochranný film a nepropouští vzduch. Fungují, dokud se tento film nesetře. Problémem je, že pod ním materiál ani vaše tělo nemohou dýchat a rychleji se zapaří. Celistvá vrstva se navíc velmi rychle poruší, zpravidla po několika dnech.

Nano impregnace žádný film nevytváří. Obsahuje nano částice, které se přichytí na vláknech textilu a odpuzují kapaliny. Oděv tedy zůstává prodyšný a životnost je mnohem delší. Mechanické setření prakticky nehrozí, impregnace vydrží až 10 vyprání i sušení v sušičce.

Zbavíte se nejen vody, ale i nečistot

Celé to má ještě jednu výhodu. Impregnace neochrání povrch pouze před vodou, nýbrž také před skvrnami od kávy a červeného vína, mastnotou apod. Tekutiny se nevsáknou, prostě stečou po povrchu dolů. Z podstaty nanotechnologií vyplývají rovněž antibakteriální účinky, na textilu se tedy nebudou držet plísně a škodlivé organismy.

Nano impregnaci textilu a kůže seženete například v e-shopu Nano-concept.cz. U této německé značky si můžete být jisti tím, že nejde o žádnou levnou imitaci, která pouze napodobuje efekt nanotechnologií. Takových je totiž na trhu spousta.

reklama

Komerční tip

reklama