Vývoj kauzy kolem pomníku nacionalistů
Praha - Vývoj kauzy kolem pomníku nacionalistické Národní strany v Letech u Písku:
11. ledna - Národní strana (NS) oznámila, že chce v Letech u Písku, kde byl za druhé světové války shromažďovací tábor pro Romy před jejich transportem do vyhlazovacích táborů, postavit památník obětem druhé světové války. Nápis na něm má hovořit o tom, že to nebyl koncentrační, ale obyčejný pracovní tábor. Romové tady podle autorů umírali pouze na běžné nemoci. Představitelé Romů to označili za provokaci. Předseda romského sdružení Dženo Ivan Veselý označil NS za fašisty.
- NS uvedla, že k výstavbě památníku získala souhlas vlastníka pozemku, kterým je obec Lety. Povolení od obce nemají, řekl však starosta Rostislav Jandera.
12. ledna - Vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek označil úmysl NS postavit v Letech památník obětem druhé světové války za provokaci.
13. ledna - Policie začala podle tisku prošetřovat záměr NS a začala se také zabývat několika trestními oznámeními. Obec Lety vyzvala policii, aby odstranila kámen z místa bývalého koncentračního tábora, ze kterého chce NS vytvořit pomník.
- Premiér Jiří Paroubek řekl novinářům, že se chce s problémem kolem vepřína v Letech, na jehož místě za války stával sběrný tábor pro Romy, vypořádat ještě do voleb.
15. ledna - Na balvanu, který NS do Let přivezla, se objevil nápis "Obětem", čímž se z něj podle zástupců strany stal pomník. Ministerstvo financí oznámilo, že vytvoří peněžní rezervu na vykoupení vepřína.
16. ledna - Ministr vnitra František Bublan uložil policii, aby se zabývala aktivitami NS. O totéž ho požádal ministr spravedlnosti Pavel Němec, který považuje nedávné aktivity této neparlamentní strany za nehumánní a nedemokratické.
17. ledna - Při otevření výstavy ve štrasburském sídle Evropského parlamentu o romském holokaustu český romský aktivista Karel Holomek upozornil na přetrvávající existenci vepřína na místě, kde zahynulo více než 400 českých Romů, i na snahu
"neonacistů z Národní strany" umístit v Letech pomník.
18. ledna - Grémium romských regionálních představitelů vyzvalo Romy, aby zachovali klid a nenechali se vyprovokovat ke střetům. K výzvě se připojilo i romské sdružení Dženo.
- NS oficiálně požádala ministerstvo kultury, aby památník v Letech byl kulturní památkou. Ministr kultury Vítězslav Jandák následující den řekl, že kámen NS za kulturní památku neprohlásí.
19. ledna - Obec Lety nechala kolem 17:00 odstranit kámen, který na jejím pozemku instalovala NS. Česká rada pro oběti nacismu označila aktivity NS za popírání romského holokaustu.
21. ledna - Asi 30 až 40 stoupenců NS se sešlo na místě, odkud obec Lety nechala odstranit jejich kámen. Akci předcházel pietní akt více než desítky Romů u památníku poblíž vepřína. Policie zadržela romského aktivistu Markuse Papeho. Při projevu
člena NS vykřikoval protinacistická hesla.