reklama

Vrátit rákosku zpět do školy?

Vulgarita, drzost, vandalismus, násilí. To je denní chléb řady učitelů českých škol. Stále častěji tedy zaznívá otázka - co s tím?

Foto: Profimedia

Vulgarita, drzost, vandalismus, násilí. To je denní chléb řady učitelů českých škol. Stále častěji tedy zaznívá otázka - co s tím?

Takové jsou naše děti už i na prvním stupni základní školy. Chybí ve školách Igor Hnízdo a jeho rákoska nebo je problém někde jinde?

Případy vzrůstajícího násilí

-Denně je žáky napadeno pět učitelů!

-Mládež dneška? Drogy, sex a školní šikana

-Týrání učitelky: Žáci mě zatáhli do šaten!

-Video s ponižováním učitele dali na Facebook!

-Brutální šikanu si žáci natáčeli na mobily!

A tak bychom mohli pokračovat... Takové a podobně "šílené" titulky vídáme v dnešních médiích stále častěji. Je to bohužel realita (nejen) protředí škol a výchovných ústavů. Jsou to důsledky dnešní výchovy a tudíž hodnoty našich dětí?

Jde o celkovou uvolněnost mravů ve společnosti a o mnohem svobodnější výchovu. Bohužel si někteří rodiče pletou svobodnou výchovu s bezuzdou. Je to taková znouzectnost, když na děti není čas. Je totiž časově i psychicky náročné důsledně vyžadovat dodržování jakýchkoli pravidel.

Děti přitom přísnost chtějí

Pevné mantinely, které umožňují svobodný pohyb s jasně danými hranicemi, jsou pro vývoj dítěte, jeho pocit bezpečí, velmi důležité. Důsledný a přitom laskavý učitel je ideálem řady žáků. Někdo, kdo umí nastavit pravidla a dokáže je důsledně a bez výjimky vyžadovat.

Jak ovšem pro Respekt uvádí psycholožka Ilona Gillernová: "Je to složitější než dřív. Mnohé děti prostě nejsou na kladení požadavků a stanovení hranic z rodin zvyklé a učitelé si musí dávat větší práci s tím, aby jim vysvětlili jejich smysl," dodává.

Učitelé vnímají nekázeň jako příčinu pracovního stresu, v jehož důsledku pak někdy odcházejí ze školství zcela. Chování žáků není mnohdy příjemné ani slušnějším kamarádům.

Je čas ke znovuzavedení přísné kázně?

Například v Anglii si rodiče za přísnou kázeň na škole často platí nemalé peníze. Soukromé britské školy jsou proslulé silnou vnější kázní. Co také zvolit jiného, když zcela selhává ta vnitřní? Učitelé mají jednotný manuál pro řešení kázeňských přestupků a krizových situací. Mají právo žáka vykázat ze třídy a žáci sami musí dodržovat několik pravidel. Jsou zcela konkrétní a je vidět, že už dávno nejsou mezi dětmi samozřejmostí. Co tedy začít právě tady?

-Dostavte se do hodiny včas.

-Přineste si veškeré požadované nástroje a pomůcky.

-Dávejte pozor a při hodině spolupracujte.

-Proveďte a odevzdejte všechny úkoly podle instrukcí.

-Dožeňte veškerou práci neudělanou v důsledku absence.

-Budete-li toto dělat systematicky, dostanete na vysvědčení trojku.

-Pro lepší známku budete muset udělat víc.

Napište nám

Co si myslíte o příčinách školní nekázně a jak byste ji řešili? Má se jít cestou restriktivních opatření, nebo se spíše pokoušet vzbudit zájem a vnitřní motivaci? Jak se vám to daří? Jaké sankce mají podle vás ve třídě své místo? Je možné v české škole vykázat žáka za dveře? Je možné s ním vůbec něco dělat?

Příspěvky o délce maximálně 10 vět posílejte na adresu [email protected], do předmětu uveďte heslo "Rákoska".

Vaše příspěvky můžete posílat do úterý 15. března. Nejzajímavější z nich uveřejníme a tři odměníme krásnou cenou - knížkou od Ivy Hercíkové Plástev medu! Chcete-li soutěžit, nezapomeňte připojit své jméno, adresu a telefonní číslo! Zaslané příspěvky se stávají vlastnictvím magazínu www.zena.cz a jejich posláním dáváte souhlas k neomezenému užití. Redakce si vyhrazuje právo příspěvky redigovat.

zdroj: respekt.ihned.cz; blisty.cz; rodina.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama