reklama
 

Máte dost pohádek? Tady je 10 filmů, které si pusťte pro zlepšení vašeho vztahu

Snímky, kde se hlavní děj točí okolo vztahů, jsou ideálním katalyzátorem pro nahromaděné a nevyřešené problémy partnerů. Uvidíte, že po jejich zhlédnutí budete mít co probírat.

Prohlédnout grafiku
Foto: Warner Bros

Užili jste si o Vánocích dost pohádek a teď byste si chtěli pustit film z jiného soudku? Můžete si večer s osobou svého srdce pustit snímky, které zafungují jako sezení u párového terapeuta. A to čas od času potřebuje i ta nejharmoničtější dvojice.

Milostné vztahy jsou jedním z nejčastějších filmových námětů. Důvod je jednoduchý: tají se nám dech při sledování vztahových peripetií hrdinů, kteří jsou nám sice vzdáleni, ale také se s nimi dokážeme identifikovat.

I když film začíná velkou romancí, víme, že postavy čekají problémy, ale věříme ve šťastný konec. Přece to musí dobře dopadnout a láska zvítězí. Život je ale komplikovanější než filmové scénáře, to také dobře víme. I přesto nás ale filmy, kde hlavní roli hrají vztahy, mohou mnohému naučit.

Psychologové z univerzity v americkém Rochesteru vyzkoumali, že pokud páry, které měly problémy ve vztahu, zhlédly pět filmů o milostných problémech ostatních dvojic, pociťovaly větší spokojenost ve svém svazku. Podle výzkumu se také méně rozváděly. Vědce ale nejvíc překvapovalo, že tato "filmová terapie" byla podobně účinná jako sezení u vztahového specialisty.

Autoři studie nás ale nabádají, důležité je filmy nejen společně sledovat, ale také pak o nich diskutovat. Vzpomínat, zda jste se v podobných situacích jako filmoví hrdinové neocitli vy sami. Můžete diskusi otevřít tím, že se zeptáte: Co vlastně nejvíc trápilo ústřední dvojici? Rozuměli si spolu dobře? Jak reagují na vzájemné pocity třeba hněvu nebo smutku?

Podívejte se na doporučované filmy pro partnerskou terapii do naší galerie.

reklama
reklama