reklama

James Bond, který svou roli nesnášel, slaví narozeniny. Danielu Craigovi je 55 let

Příležitost hrát nejslavnějšího tajného agenta na světě se nenaskytne každému. Přesto jeho zatím poslední představitel Daniel Craig nebyl z tohoto úkolu zrovna nadšený. Který z herců se vám v roli Jamese Bonda líbil nejvíc?

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

Legendární postavu tajného britského agenta Jamese Bonda ztvárnilo od roku 1962, kdy měla premiéru první bondovka, dohromady šest herců. Zatím posledním je Daniel Craig, který 2. března slaví 55. narozeniny. 

James Bond je fiktivní a velice schopný agent sloužící v britské tajné službě MI6. Postavu odvážného hrdiny vytvořil spisovatel a novinář Ian Fleming, který po dobu druhé světové války působil u britského námořnictva jako pobočník šéfa tajné služby. Odtud pak - mimo jiné - čerpal inspiraci pro svoji postavu. 

Co možná o Bondovi nevíte...

Co možná o Bondovi nevíte...

  • Spisovatel Ian Fleming vymyslel postavu tajného agenta Jamese Bonda během dovolené ve svém jamajském sídle Zlaté oko.  
  • James Bond získal své jméno po americkém ornitologovi, který se specializoval na karibské ptáky. Mezi novináři se ovšem dlouho spekulovalo o reálném agentovi, který mohl být předlohou Flemingových knih.
  • Herec Daniel Craig nemá tajného agenta 007 vůbec v lásce. Po posledním natáčení údajně prohlásil, že by si raději podřezal žíly, než aby si Jamese Bonda znovu zahrál. Naštěstí změnil názor. 

Knihy o Jamesi Bondovi začal Ian Flaming psát v lednu 1952. Spisovatel publikoval celkem dvanáct knih a jednu sbírku povídek. Po jeho smrti v roce 1964 následovali autora další spisovatelé (Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner, Raymond Benson a Charlie Higson), aby pokračovali v psaní románů o populárním agentovi. 

Na obrazovce se postava tajného agenta Jamese Bonda poprvé objevila už v roce 1954, a to v epizodě televizního seriálu Climax! nazvané Casino Royale. Ve filmu se ovšem agent 007 naplno projevil až v roce 1962, kdy měl premiéru snímek Dr. No. Šlo o první z dosud natočených 24 bondovek a vůbec prvním agentem 007 ve filmovém zpracování se stal jen těžko překonatelný Sean Connery. 

Více o hercích, kteří ztvárnili proslulého agenta, se dozvíte v naší galerii.

reklama
reklama
reklama