reklama
 

Na cestách: Brazílie žije olympiádou. Čím ještě láká turisty?

Nejvlivnější země Jižní Ameriky Brazílie není zajímavá pouze v těchto třech olympijských týdnech a pro sportovní fanoušky. Nabízí totiž unikátní památky, nejslavnější pláž světa, karneval i původní Amazonské pralesy.

Foto: Lenka Romportlová / Lesensky.cz

Brazílie, která zabírá téměř polovinu jihoamerického kontinentu, je jednoznačně jeho největší zemí. Poskytuje tak značnou rozmanitost. Na severu země jsou deštné pralesy a tropické klima, ve vnitrozemí zase nejrozsáhlejší pohoří světa. Celé východní pobřeží je pak lemováno písčitými plážemi, které umožňují koupání v Atlantickém oceánu a také bujarý noční život.

Pořádání letních olympijských her je pro Brazílii velkou událostí. Je to totiž úplně poprvé, co se hry konají na území Jižní Ameriky. Země investovala ohromné částky do zřízení 35 sportovišť, kde se sportovci z celého světa utkají o cenné kovy.

Většina sportovních areálů se nachází v západní části Ria de Janeira v rozlehlém olympijském parku, sportovní klání ale budou hostit i některá turisticky významná místa. Na pláži Copacabana se bude hrát plážový volejbal, město São Paulo zase ožije fotbalem. S pořádáním her se ale samozřejmě pojí i zvýšená bezpečnostní opatření, země totiž očekává stovky tisíc návštěvníků her.

"Přesto že Brazílie zažívá rozmach, místní obyvatelé stále patří k těm nejchudším. Turisté by tak měli vždy respektovat rady hotelového personálu a nezdržovat se v potenciálně nebezpečných chudinských oblastech bez doprovodu," upřesňuje Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, a dodává, že cestování do Brazílie je pro české turisty, kteří se neplánují na území státu zdržet déle než 90 dní, bez omezení, postačí platný pas.

Rio de Janeiro stojí za návštěvu i mimo konání olympijských her. Ve městě, které nikdy nespí, totiž najdete hned několik turistických skvostů. Na první pohled upoutá monumentální socha Ježíše Vykupitele, která se tyčí nad městem. Podobně atraktivní pohled na celé město pak nabízí blízká Cukrová homole.

Rio de Janeiro je ale především město zábavy. Navštívit tu můžete světoznámou pláž Copacabana. Pokud ovšem chcete zažít to pravé Rio, vydejte se sem v únoru, kdy je období karnevalu. Na této největší party roku jsou k vidění tisíce tanečníků smyslné samby, pestrobarevné kostýmy i zajímavé alegorické vozy. 

São Paulo pro milovníky umění

São Paulo sice není nejnavštěvovanějším brazilským městem, na své si zde ale rozhodně přijdou milovníci klasického umění. V místním muzeu umění jsou totiž k vidění vzácná díla od světově uznávaných malířů, jako jsou Renoir či Rembrandt. Vstup do muzea je navíc zcela zdarma. Další zajímavostí tohoto města je ulička mrakodrapů, kde sídlí významné firmy a finanční centra. São Paulo je sedmým největším městem na světě. 

Do pralesa na výlet i plavbu lodí

Kontrastem k rušným městům plným života jsou přírodní parky a rezervace, kterých je v Brazílii několik stovek. Poblíž Ria de Janeira najdete například Národní park Tijuca nebo Serra dos Órgaos, který je označován za mekku horolezců.

Pro potápěče je zase atraktivní mořský národní park s korálovými útesy na hranici spolkového státu Bahia. Klenotem Brazílie ale i nadále zůstává Amazonie a její deštné pralesy. Zde můžete pozorovat nespoutanou Amazonku i původní faunu a flóru, která se kvůli činnosti člověka stává stále ohroženější.

"Nejlepším výchozím bodem pro návštěvu pralesa je hlavní město Amazonie Manaus, odkud se dají pořádat jednodenní výlety do okolí. Zájemci ale mohou zvolit také ekologické ubytování přímo v pralese nebo plavbu lodí po Amazonce," říká Michal Tůma.

Zmínit je třeba i místní jídlo. Typické je například maso s fazolemi, známé jako fejoada nebo masová jehla churrasco doplněná množstvím zeleniny a také chilli. Na východě země si můžete pochutnat i na mořských plodech a rybách, včetně sladkovodní piraně.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama