reklama

Martina má zlato! Co nám o ní prozradila její maminka?

Maminka Eva nám na Martinu Sáblíkovou prozradila pár zajímavostí. Tady jsou...

Foto: Profimedia.cz

O Martině Sáblíkové

Narodila se 27. května 1987 v Novém Městě na Moravě. Česká rychlobruslařka je dvojnásobnou olympijskou vítězkou a několikanásobnou mistryní České republiky, Evropy i světa. Je držitelkou mnoha juniorských i seniorských světových rekordů.

Zimní olympijské hry ve Vancouveru 2010:

  • zlato 3000 m
  • zlato 5000 m
  • bronz 1500 m

Zimní olympijské hry v Soči 2014:

  • stříbro 3000 m

Mistrovství světa (období 2007-2013): 

  • celkem 10 zlatých medailí
  • celkem 4 stříbrné medaile
  • celkem 1 bronzová medaile

Mistrovství Evropy (období 2007-2014):

  • celkem 4 zlaté medaile
  • celkem 3 bronzové medaile

Především gratulujeme! Martina Sáblíková po zisku stříbrné medaile získala na zimních olympijských hrách v Soči vytoužené zlato na pětikilometrové dráze. 

Poprosili jsme maminku Evu, aby nám na svou dceru prozradila nějaké zajímavosti. Jaké má rituály před závodem, co ráda jí a jak se vlastně k rychlobruslení dostala.

Z náhody vyrostla olympijská vítězka

Její matka Eva pracovala pro Petra Nováka jako účetní. Martina jezdila před domem na kolečkových bruslích. "Když k nám přišel Petr Novák, uviděl, jak si nazouvá brusle, nabídl jí, aby přišla na trénink, který se konal nedaleko našeho domu," vypráví paní Eva. Nakonec se tam šla podívat se svým bratrem Milanem a už u bruslení zůstala.

Rychlobruslení versus basketbal

V tu dobu souběžně hrála basketbal, ale nebylo možné dělat dva sporty najednou. "Ve čtyři na trénink rychlobruslení a o půl sedmé na trénink basketu. Rozhodla se pro rychlobruslení," dodává maminka. A dobře udělala, dodává redakce.

Zázračné trénovací prkno

Společně s dalšími dětmi začala trénovat jak v zimě na přírodní dráze ve Svratce, tak i v létě na kole a na kolečkových bruslích.

Doporučujeme: Děkuji, maminko, volá Martina Sáblíková. Přidáte se?

Ke kondici pomohly i netradiční Novákovy metody, například speciální prkno, na němž se svým mladším bratrem mohla trénovat doma v bytě. Snad všichni si pamatujeme na záběry, kdy se Martina klouže v obýváku ze strany na stranu na hladké ploše.

Rituál před závodem

Přeci jeden zajímavý rituál má. Martina si před každým závodem zavazuje nejprve pravou brusli a až pak levou.

Talisman pro štěstí

Vozí si s sebou řetízek z bílého zlata, který dostala od dědečka a babičky. "Řetízek jsem doplnila přívěskem rychlobruslařské brusle. Můžete ho vidět vždy, když si po závodě rozepne kombinézu," prozrazuje maminka.

Sladkost po závodě a hovězí s kaší kdykoliv

V den závodu jsou nejčastěji na jídelníčku těstoviny a káva. Když všechny nervy opadnou, dojede do cíle, pak si ráda dá něco sladkého na zub. Cukry po takovém výkonu nesmí chybět.

"Když přijede domů, nejčastěji si dopřává domácí jídla. V poslední době to je hlavně hovězí maso s dušenou zeleninou a bramborovou kaší," vzpomíná Eva.

Nesnáší krupicovou kaši

I když nepatří k vybíravým osobám, krupicovou kaši by snědla jen z donucení, tu opravdu nemusí. A kdyby chtěl Martinu potencionální ctitel pozvat na "drink", potěší ji čajem z čerstvé máty doslazeným medem.

Každý má nějakou fobii

Kromě nervů, zda získá další medaili, kterou si moc přeje, má Martina šílený strach z pavouků. Tak snad ve svém pokoji v Soči žádného nezvaného hosta nepotká.

Životní sen: Rodina!

Její životní sen byla zlatá medaile ze zimních olympijských her, což už se jí splnilo před čtyřmi lety ve Vancouveru. "Teď se na pozici velkého snu posunula rodina, ale samozřejmě až po kariéře," upřesňuje maminka Eva.

Kvalifikace na LOH

V rámci letní přípravy jezdí hodně na kole, přičemž se postupně začala účastnit i některých závodů. Dokonce si přála závodit na letních olympijských hrách v roce 2008 i 2012. Nekvalifikovala se a nemohla dostat ani divokou kartu, jak potvrdil trenér Petr Novák v dubnu 2010.

Čtěte také: Idol Sáblíková? Lepší než fotbalisté se skandály

Není vyloučené, že se Martina kvalifikuje v roce 2016 a my získáme cenné kovy i v letních disciplínách. Držíme pěsti!

Dalším oblíbeným sportem je in-line bruslení. V roce 2006 zvítězila na českém mistrovství v maratonu a následující rok triumf zopakovala.

Skvělá ocenění

Celkem třikrát vyhrála novinářskou anketu Sportovec roku České republiky, v letech 2007, 2009 a 2010. V anketě Sportovec Evropy 2007 se umístila na 18. místě.

Gratulujeme!

Martině Sáblíkové za celou redakci gratulujeme k úžasnému výkonu a zisku dvou olympijských medailí. Ke stříbrné medaili, kterou jistě opět schovávala pod polštářem, přibyla dnes (ve středu 19. února) medaile zlatá!

A mamince Evě, která se do Soči podívala s projektem Děkuji maminko společnosti Procter & Gamble, děkujeme za zprostředkování všeho výše uvedeného. 

Co byste Martině popřáli a vzkázali vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ovál pro Sáblíkovou opět ve hře. Extrémně levnější model

Miley Cyrus konečně jako žena: Velká prsa a dlouhé vlasy nejsou potřeba

Slavné maminky: Postavička jako lusk hned po porodu!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama