reklama

Krásy freedivingu: Fotografie z podmořského světa, které jen tak neuvidíte

Freediving, sport, který v poslední době zažívá velkou renesanci. Proč je potápění se bez dýchacího přístroje tak lákavé?

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia

Freediving, neboli potápění na nádech, nabývá každým rokem na popularitě. Podvodní svět je úžasný a užít si ho bez toho, aniž byste se museli potápět s dýchacím přístrojem, zní rozhodně lákavě.

Díky potápění bez dýchacího přístroje totiž zažijete nepopsatelnou volnost a novou dimenzi pohybu pod vodou. Alespoň to říkají zanícení freediveři. Tuto originální formu potápění provozovali už naši předci před mnoha tisíci lety, nyní ale zažívá renesanci. Díky výzkumu fyziologie člověka už víme, jak nejlépe přistupovat ke tréninku freedivingu a že každý člověk disponuje překvapivým potenciálem, co se výdrže pod vodou týče.

Není to sport pro každého

Není to ale sport a zábava pro ty, kteří nechtějí překonávat překážky a mají slabou vůli. Každý asi někdy zkoušel jen tak zadržet dech a zná pocit silného nutkání k nádechu. V tomto bodě to většina lidí vzdá, freediveři jdou ale za svou komfortní zónu. Ti zkušení totiž vědí, že v tomto bodě ještě nehrozí žádné nebezpečí, naopak, máte ještě hodně času. Samozřejmě to ale vyžaduje trénink a ze začátku odborné vedení. 

Freediving je o sebekontrole a umění se maximálně možně uvolnit. Vyžaduje stoprocentní soustředění a bytí v přítomném okamžiku. 

Podívejte se do grafiky, kde najdete fotky z úžasných podvodních zážitků.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama