reklama
 

Jak nejraději posíláme vánoční přání?

Posíláte na Vánoce přání příbuzným a rodině? A ještě radši taková přání dostáváte? A jakou formu máte nejraději? Průzkum nepřekvapil!

Foto: Profimedia.cz

Posíláte na Vánoce přání příbuzným a rodině? A ještě radši taková přání dostáváte? A jakou formu máte nejraději? Průzkum nepřekvapil!

Nedávný průzkum zorganizovaný ve dvanácti evropských zemích portálem MSN společnosti Microsoft odhalil překvapivé skutečnosti, vypovídající o tom, jak technologie v kombinaci s každodenním shonem ovlivňují tradiční sváteční zvyky.

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo více než deset tisíc respondentů, se pouze jeden ze čtyř setká se svou nejbližší rodinou kvůli vzdálenosti, která je dělí. Více než třetina dotázaných pak uvedla, že je nepravděpodobné, aby se setkali se všemi, s nimiž by chtěli. V důsledku toho lidé hledají jiné prostředky, jak se o Vánocích spojit se svými blízkými - v tomto směru vede textová zpráva, těsně následovaná telefonními hovory a posléze i tradičními pohlednicemi.

Rádi by pohled, sami ho nepošlou

I přesto, že 61 % respondentů uvedlo, že nejraději dostávají vánoční pohlednice, oni sami při posílání vánočních přání upřednostňují pohodlí techniky: 

Oblíbené způsoby posílání přání:

 1. Textová zpráva (SMS, MMS)
 2. Telefonní hovor
 3. Tradiční pohlednice poštou
 4. Email
 5. Zpráva na sociálních sítích
 6. Video chat

Oblíbené způsoby dostávání přání:

 1. Tradiční pohlednice poštou
 2. Telefonní hovor
 3. Textová zpráva (SMS, MMS)
 4. Email
 5. Zpráva na sociálních sítích
 6. Video chat

Ještě zajímavější bylo zjištění, že ani otázka věku už není zásadní pro využívání novějších technologií. Více než jedna třetina skupiny respondentů nad šedesát let věku vnímá email jako oblíbený způsob posílání a přijímání vánočních přání od své rodiny a přátel. 

„Využití technologií činí komunikaci s vašimi nejbližšími o svátcích pohodlnou, byť podle některých trochu neosobní. Díky moderním technologiím existuje i spousta možností, jak sváteční komunikaci okořenit. Kupříkladu při posílání fotografií lze použít službu SkyDrive a nemusíte řešit věci, jako je velikost přílohy. Oblíbeným programem je také Windows Live Movie Maker, který lze bezplatně stáhnout pro systémy Windows. Aplikace může sloužit například k vytvoření vánočního videa s využitím fotografií nebo kamery přímo v počítači," uvedl Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client ve společnosti Microsoft.
Technologie se také každoročně umisťují vysoko na seznamu oblíbených dárků a při průzkumu na otázku

Z jakého dárku byste měli letos o svátcích největší radost?

 • 34 % respondentů uvedlo dárkové poukazy (29 % mužů; 36 % žen)
 • 22 % respondentů uvedlo elektroniku - smartphony, počítače a tablety (38 % mužů;
  15 % žen)
 • 19 % respondentů uvedlo oblečení (19 % mužů i žen)
 • 14 % respondentů uvedlo šperky nebo hodinky (8 % mužů; 17 % žen)
 • 11 % respondentů uvedlo kosmetické nebo zdravotní produkty (7 % mužů; 13 % žen)

Vánoční svátky ale mohou být pro mnoho rodin také stresující

Téměř čtvrtina respondentů (24 %) by upřednostnila strávit o svátcích více času hraním her a rodinnou zábavou. Překvapivým zjištěním při průzkumu bylo, že i v době technologického boomu lidé stále upřednostňují deskové hry. Jako svou oblíbenou rodinnou zábavu o vánočních prázdninách je uvedlo 33 procent respondentů a pouze deset procent preferuje videohry.

 

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama