reklama

České vynálezy, o kterých jste možná neměli ani tušení, přitom proměnily svět

Mnoho věcí, které používají lidé po celém světě, jsou výsledkem práce českých vědců a vynálezců. A některé způsobily doslova revoluci. Podívejte se, o kterých jste to ani nevěděli.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

"Zlaté české ručičky" je všeobecně známé slovní spojení; bohužel ne vždy s pozitivně laděným nádechem. Je však třeba říct, že Češi obecně platí za šikovné jedince, a pomineme-li občasnou vypočítavost a snahu obejít pravidla, můžeme být plným právem na spoustu věcí pyšní. 

  Jak vzniká vynález? To všichni vědí, že je něco nemožné, a pak se objeví nějaký blázen, který neví, že je to nemožné, a udělá vynález. - Albert Einstein Vynález, teorie relativity, žena.cz

Řeč je samozřejmě o českých vynálezech, které se zapsaly do historie a bez nadsázky - do určité míry - ovlivnily budoucnost. Vždyť kde bychom byly, milé dámy, bez silonových punčoch?

Ani vynález měkkých kontaktních čoček, nanovláken nebo zdánlivá drobnost, jako je cukr v kostkách, by neměly zůstat bez povšimnutí. A především bychom neměli zapomínat na to, kde je původ těchto vynálezů.

Dnes, 25. března je to přesně 225 let od okamžiku, kdy se narodil rakouský ředitel dačické rafinerie cukru Jakub Kryštof Rad, vynálezce kostkového cukru. Zemřel v roce 1871. K tomuto vynálezu ho navedla jeho manželka Juliana, která vedla bohatý společenský život a cukr podávala na svých dýcháncích ke kávě a čaji. V té době byl ovšem cukr prodávám v homolích a ona se při porcování zranila. Postěžovala si svému muži a v roce 1841 byl vyroben lis na kostkový cukr.

Které to jsou? Podívejte se do naší galerie. 

 

reklama
reklama
reklama