reklama
 

7 způsobů, jak cestovat daleko a přitom pohodlně

Sezóna prodloužených víkendů, cest za vánočními trhy nebo nejlepšími sjezdovkami je tady. Jak přežít dlouhou cestu autem?

Foto: Toyota

Cestování je skvělá věc. Když vás ale čeká několik dlouhých hodin strávených v autě, nemusí to být ty nejpříjemnější vyhlídky. Máme pro vás pár tipů, jak se na cestě nejen zabavit, ale přežít ji ve zdraví i maximálním pohodlí.

Audio knihy

Cestování často využíváme k tomu, abychom dočetli, na co jinak nemáme čas. Ať už se vám při čtení v autě dělá špatně, anebo jste vyfasovali roli řidiče, díky audioknihám o nic nepřijdete. A navíc se výrazně menší objem vašeho zavazadla. Stáhněte si jich proto do mobilu nebo tabletu rovnou několik.

Oblíbené hity

Pokud se vás záliba ve čtení netýká, nezbývá než si připravit o to delší playlist. Jakmile totiž přejedete hranice, poslech rádia vás přestane bavit, a když za volantem nemáte co poslouchat, začnete se nudit, počítáte každý kilometr do cíle, a pak klesá nejen nálada v autě, ale i vaše pozornost, což není úplně bezpečné.

Kvalitní reproduktory

Jestli cestujete často a daleko, vyplatí se zapřemýšlet nad kvalitnějším audiosystémem zabudovaným ve vašem voze. Například Toyota svým zákazníkům nabízí reproduktory JBL, Lexus zase audiosystém značky Mark Levinson. Jakmile si na takový zážitek jednou zvyknete, už nikdy nebudete chtít cestovat v "obyčejném" autě.

Kamera do auta

Většinou si lidé instalují kameru do auta proto, aby mohli i během cesty natáčet či fotit krajinu, kterou projíždějí, ale palubní kamera má ještě jeden dobrý účel - zachytí i případnou nehodu, takže  může být velmi důležitým svědkem.

Občerstvení

Není nic horšího, než když se řítíte krajinou, před vámi jsou ještě hodiny jízdy a vás zužuje hlad nebo žízeň a není kde si koupit něco dobrého a zdravého. Pamatujte, že v Česku jsou sice benzínky téměř na každém kilometru, ale za hranicemi už to tak nebývá. Naložte proto do přenosné nebo vestavěné ledničky dostatek lahví s vodou a alespoň malou svačinu. Ovocem, zeleninou nebo ořechy určitě nic nezkazíte. Oloupané a nakrájené je navíc můžete jíst i během řízení. V zimních měsících oceníte i horký čaj nebo kávu v termosce.

Deky a polštáře

Na hodně dlouhých cestách je potřeba počítat i s odpočinkem. Zastávky v hotelech by cestu zbytečně prodlužovaly a prodražovaly, proto je nejlepší střídat se v řízení a zároveň v odpočinku během jízdy. Deka se navíc hodí i pro případ, že se vracíte vymrzlí z lyžování a chcete se v promrzlém interiéru rychle zahřát. Abyste si v autě odpočinuli co nejvíce, zajistěte si maximální pohodlí. Toho ale nedosáhnete, když budete zavaleni věcmi. Ideální je proto cestovat se střešním nosičem, do kterého zavazadla a vybavení poskládáte mnohem přehledněji než v běžném zavazadlovém prostoru. 

Dostatek prostoru

Vezete s sebou třeba motorový člun nebo cestujete s obytným přívěsem? Ujistěte se, že jste vše připojili bezpečně a podle přísných norem. Nebo ještě lépe, vyměňte přívěs za auto, ve kterém můžete rovnou i spát - co třeba praktická Toyota Proace Verso? 

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama