reklama

6 důvodů, proč na letošní Designblok prostě musíte

Letošní Designblok by si neměl nechat ujít ani ten, koho design vlastně moc nezajímá.

Foto: Michal Šeba

Včera začal už 17. ročník Designbloku, největší české přehlídky designu, a my jsme rádi, že v souvislosti s ním zase můžeme použít klišé, že je lepší než dřív.

Tématem letošního ročníku je Svoboda, kterou při procházce Průmyslovým palácem, kde se hlavní část výstavy odehrává skutečně pocítíte. A nejen díky stěnám posprejovaným nápisem Freedom. Proč? Přečtěte si následujících pět důvodů, proč byste na Designbloku neměli chybět, a dojde vám to.

1) Lepší než dřív

Oproti minulým (minimálně dvěma) ročníkům je letošní Designblok zase svěží, zábavný a krásný. Předloni na Nákladovém nádraží Žižkov jste si připadali jako v Electroworldu a nechápali, proč tu vystavují i (hnusné) rychlovarné konvice. Loni v Grand hotelu Evropa to zase vypadalo jako ve vícepatrové koupelně plné zubních kartáčků, umyvadel a vypínačů.

Jistě že ani letos nechybí možná až příliš komerční značky, ale je jich tu méně, a jsou celkem příjemně schované mezi těmi, které prostě chcete vidět. Což je mimochodem celkem dobrý způsob, jak člověka, který se v designu ani trochu neorientuje, přimět, aby mu věnoval pozornost a nechal se nadchnout.

"Na letošní Designblok jsme připravili celkem 253 instalací. Účastníci letos prošli přísnějším výběrem, abychom je mohli umístit všechny do Výstaviště Holešovice. Zároveň jsme zlevnili účastnické poplatky, aby rozhodující roli hrála pouze kvalita přijatých projektů a vystavování na Designbloku nebylo nemožné z finančních důvodů. Vnesli jsme tak do celé akce více svobody," vysvětuje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

2) Chytrá lokace

Pražské Výstaviště dává jedinečnou možnost výstavní koncept Designbloku představit na jednom místě, přestože se odehrává v několika výstavních domech. Prvním z nich je Superstudio, které je zaměřeno na novinky z oblasti nábytku, svítidel a bytových doplňků. Superstudio je určeno výhradně pro prestižní české a zahraniční výrobce a patří mu střední hala Průmyslového paláce a jeho pravé křídlo. 

Druhým výstavním domem je Openstudio v levém křídle Průmyslového paláce. Je zaměřené na novinky designérů, módních návrhářů, designérů šperku a grafických designérů. Najdete tu i prezentaci školních ateliérů a mladého designu. Třetím výstavním domem je Art House, který najdete v Lapidáriu Národního muzea, které je rovněž součástí areálu Výstaviště. Art House je zaměřený na instalace na pomezí volného umění a designu.

Ne všem samozřejmě tenhle koncept jednoho místa vyhovuje. Možná zaslechnete hlasy, které si stěžují, že by se radši procházeli městem po několika různých lokacích, ale pokud na obdivovaní designu máte třeba jen jedno odpoledne nebo pár hodin, je tohle naprosto ideální řešení. Kromě toho v rámci doprovodného programu i letos probíhají různé akce a výstavy na asi 70 různých místech. Jedním z nich je třeba obří krmelec na Václavském náměstí od a1architects.

3) Spousta místa

Loňský Grand hotel Evropa, kde probíhal 16. ročník Designbloku, paradoxně nebylo zase tak složité trumfnout. Jeho secesní prostory jsou samozřejmě na první pohled okouzlující a nepřekonatelné, a jednotlivé expozice umístěné do samostatných pokojíčků byly geniálním nápadem. Ale bohužel taky jen na první pohled. Ve skutečnosti se totiž lidé uvnitř tísnili, čekali foronty, aby si instalace vůbec mohli prohlédnout a někteří to raději rovnou vzdali.

Čtěte také: Rekonstrukce na Žižkově: Kvalitní design i řemeslo z ČR

Díky výše zmíněnému letos tlačenice odpadají. Právě díky tomu, že jde o velké haly výstaviště, si můžete všechno prohlédnout naprosto pohodlně. A kdybyste stejně jako my zaslechli pár rejpalů, co si stěžují, že se výstaviště k designu prostě nehodí, zvedněte hlavu a podívejte se na ty nádherné historické stropy a barevné vitráže. Mimochodem autorem interiér z roku 1907 vznikl podle projektu architekta Josefa Fanty. To skutečně s klasickými šedými a ošklivě strohými výstavními halami nemá nic společného.

4) Krásné instalace

Díky výše zmíněným důvodem, jako je větší prostor, ale i užší výběr účastníků, jsou jednotlivé instalace opravdu krásné, čisté, jednoduché a baví vás vlastně i v případě, že vás vystavený produkt původně ani moc nelákal. Příjemně na sebe navazují, a tak nemáte pocit, že jste se ocitli na obyčejném veletrhu, což se bohužel stalo předloni.

5) Nejlepší česká jména

Jak už zmiňovala ředitelka Jana Zielinski, Designblok se stále více snaží soustředit na kvalitu vystavujících. Mezi vybranými tak přibývá čím dál více českých designérů a výrobců. Znamená to, že tu letos můžete vidět novinky od Lucie Koldové pro Brokis, Jana Plecháče a Henryho Wielguse pro Lasvit, Filipa Streita pro USSPA, Olgoj Chorchoj představí unikátní koncept na motivy stolu Konstantina Grcice pro Vitru, Dechem pro Kavalier Glass.

Jiří Belda oslaví na Designbloku 100 let založení rodinné firmy Belda Factory, Janja Prokić tu představuje novou kolekci šperků Abrakadabra, Hana Zárubová svou první dětskou kolekci, kterou vytvořila s grafickou designérkou Martinou Černou.

6) Spousta kávy

Na Designbloku je toho k vidění víc než dost, ale náročné to není. Pokud vás náhodou obdivování krásných věcí na chvíli unaví, zajděte do jednoho z mnoha stánků s výbornou kávou a domácími limonádami. Opravdu tu jsou na každém rohu. Svůj koutek tu ale mají i restaurace Ambiente se svými kuchaři.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Zvládli byste školu vaření Zdeňka Pohlreicha?

Místo staré chaty luxusní srub: Za dva měsíce stál

9 úchvatných domů z rukou českých architektů

reklama
reklama
reklama