Vojenská tajná služba varuje před čínskými špiony
Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider
Praha - Vojenští zpravodajci složili veřejnosti účet, ale ten hlavní předloží až za dvanáct měsíců. Ve výroční zprávě Vojenského zpravodajství, která má být ve čtvrtek zveřejněna, totiž nenajdete nic o jednom z největších skandálů, které kdy vojenskou tajnou službu zasáhly. Aféru kolem milenky premiéra Jany Nagyové, na jejíž přání nechalo podle žalobců velení tajné služby sledovat manželku Petra Nečase a dva vládní úředníky, slibují zpravodajci objasnit až příští rok.
"Jde o výroční zprávu za rok 2012. Případ, který máte na mysli, se z větší části vztahuje k letošnímu roku a navíc se jím dosud zabývají orgány činné v trestním řízení. Informace o něm mohou tudíž být až ve výroční zprávě za rok 2013," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Nejvýznamnější špionážní hrozbu představovaly v roce 2012 podle zprávy aktivity ruských zpravodajských služeb. Aktivita hlavní správy vojenské rozvědky (GRU) a Služby vnější rozvědky (SVR), které se zaměřují na získávání informací a vytváření využitelných kontaktů v prostředí ministerstva obrany, přece jen poklesla. Příslušníci ruských zpravodajských služeb však působí dále pod nelegálním krytím jako novináři, umělci a někdy i uprchlíci. A ruské zpravodajské služby je nadále využívají.
Zpráva však popisuje i činnost čínských špiónů. Podle ní čínská vojenská rozvědka i civilní rozvědka patří mezi velmi aktivní zpravodajské služby operující na území České republiky. Jejich příslušníci působí především pod diplomatickým krytím čínského velvyslanectví, připomíná výroční zpráva.