reklama

České páry drží společnou kasu. Muži ale tají nákup elektroniky, ženy šatů a bot

Více než polovina českých párů považuje příjmy domácnosti za společné, pětina Čechů před svým partnerem některé z nich tají. A nepřiznávají ani veškeré výdaje. Muži se nejčastěji nesvěřují s pořízením elektroniky, ženy s nákupem oblečení či bot.

Foto: Shutterstock

Přes 80 procent Čechů žijících v domácnosti s partnerem se nespoléhá pouze na jediný společný účet a disponuje i vlastními penězi, vyplývá z průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů, který dnes novinářům představila Česká spořitelna, portál Evropa v datech a Sociologický ústav Akademie věd ČR. Sběr dat zajistila v říjnu 2023 agentura Ipsos mezi 2025 respondenty.

Celkem 15 procent Čechů se svým partnerem dokonce nesdílí informace o stavu svého účtu a téměř stejné procento populace má k dispozici vlastní fond či účet, o kterém jejich partner vůbec neví. "Z našich výzkumů víme, že pro řadu lidí jsou peníze soukromým a citlivým tématem, o kterém je nepříjemné mluvit," uvedla Monika Hrubá z České spořitelny.

Příjem svého partnera zná 84 procent mužů i žen, téměř pětina z obou skupin ale svému protějšku v minulosti zatajila nějaký mimořádný příjem. Častěji tuto skutečnost před partnerkami nezmínili muži. Ti si také častěji berou půjčky, o kterých jejich protějšek neví.

Nepřiznané výdaje a zatajené dluhy

"Ačkoliv to může působit stereotypně, zatímco muži častěji tají výdaje na elektroniku či úpravu nebo doplňky do auta, ženy bez vědomí partnera výrazně častěji utrácí za oblečení, boty nebo kosmetiku," upozornil šéfredaktor Evropy v datech Tomáš Odstrčil.

Utajené výdaje mohou v extrémních případech vést až k exekučnímu řízení. "Není výjimečným jevem, že manželé dlužníků reagují s překvapením, že za trvání jejich manželství vznikl dluh, který je dokonce exekučně vymáhán. V takovém případě pravidelně vyslovují nesouhlas se vznikem dluhu. V určitých případech může takový nesouhlas vést k omezení postihu majetku ve společném jmění manželů," uvedl prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

Ženy řeší menší nákupy, muži ty nákladnější

Většina českých párů ale výdaje řeší i platí společně. Výjimkou jsou každodenní nákupy, které podle průzkumu obstarávají ve větší míře spíše ženy. Ty mají podle svých slov častěji na starosti i větší výdaje pro děti. Naopak na mužích je pak koupě nákladnějšího zboží dlouhodobé spotřeby, jako je elektronika či nábytek.

S finanční situací vlastní domácnosti, ať už jde o příjmy, úspory, schopnost splácet půjčky či připravenost na nečekané výdaje, je podle vlastního hodnocení spíše spokojena nadpoloviční většina Čechů. Zhruba třetina je velmi či spíše nespokojena a u zbytku nepřevažuje ani jedna z možností. "Obecně jsou se svou finanční situací spokojenější lidé žijící s partnerem či partnerkou a svobodní než rozvedení a ovdovělí," doplnila Kamila Fialová ze Sociologického ústavu AV.

Snižovat výdaje se snaží 84 procent Čechů. Nejvíce Češi omezují návštěvy restaurací a kupování jídla mimo domov. Výrazná je ale i snaha o snižování výdajů za bydlení, topení a spotřebu energie a vody.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama