reklama

Velká Británie zakáže rekonstrukci panenské blány. Lékař před novelou varuje

Spojené království vedle obnovení panenské blány zakáže i takzvané zkoušky panenství. Chce tak ochránit zejména ženy a dívky přistěhovalé ze Střední Asie.

Tak zvaná hymenoplastika bude ve Spojeném království zakázaná.
Tak zvaná hymenoplastika bude ve Spojeném království zakázaná. | Foto: Shutterstock

Praktiky, které se soustředí na obnovení panenské blány a zkoušku panenství, budou brzy nelegální pod pohrůžkou až pětiletého odnětí svobody. To se bude týkat i těch, kteří zavlečou ženu či dívku do zahraničí, aby jí byla plastika panenské blány provedena tam.

Neporušená panenská blána bývá často mylně považována za důkaz toho, že žena dosud neměla pohlavní styk, čemuž některé kultury přisuzují velkou důležitost. Světová zdravotnická organizace přitom upozorňuje, že ze vzhledu tenké membrány nelze nic takového vyvodit. 

Blána se může narušit při sportu, používání tamponu, některé ženy se rodí dokonce bez ní. Hymen naopak mohou mít i dospělé ženy žijící aktivním sexuálním životem. Díky různým tvarům a elastičnosti proto nelze pouhým pohledem určit, zda už žena měla pohlavní styk. 

"Každá žena, která podstupuje tuto invazivní operaci, tak činí pod přímým či nepřímým nátlakem, často za účelem uzavření smluveného sňatku," řekla pro BBC Diana Nammiová, ředitelka organizace hájící práva íránských a kurdských žen. 

Indira Varmaová, která pro ženy provozuje linku důvěry, dodala, že někdy si rodiny připlácejí za to, aby lékař provedl plastiku doma a dotyčná tak nemohla utéct nebo vyhledat pomoc. 

Plastický chirurg Dheeraj Bhar se však obává, že zákaz operace způsobí, že budou ženy z konzervativních rodin a kultur v ještě větším nebezpečí. Se zkouškami panenství nesouhlasí a neprovádí je, ale panenskou blánu obnovuje běžně. 

"Jakmile něco postavíte mimo zákon, začne bujet černý trh. Lidé začnou vyhledávat pochybné lékaře nebo ty, kteří přišli z ciziny, aby operaci prováděli nelegálně," varuje. 

Většina žen, které za ním přicházejí, podle něj cítí nátlak rodiny či komunity, ale nejsou do rekonstrukce blány vyloženě nuceny. "Chtějí být zkrátka přijímány," vysvětlil a dodal, že odmítá pacientky, které jsou pod přímým nátlakem rodiny. 

V Česku se takzvaná hymenoplastika provádí a zákrok je dostupný na řadě klinik. Vyjde zhruba na 15 až 25 tisíc korun. Podle informací Seznam Zpráv je však zájem malý. Operaci vyhledávají především dívky po úraze nebo starší ženy, které chtějí ozvláštnit partnerský vztah. Převažuje zahraniční klientela, která o rekonstrukci blány stojí právě z náboženských či rituálních důvodů. 

Mohlo by vás zajímat: Polky nemají šanci rozhodnout o svém těle, říká o potratech Smolíková

Neměli bychom podporovat bigotnost v zemi, kde se potlačuje sexuální výchova a kde žena nemůže rozhodovat o vlastním těle, říká Marta Smolíková. | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama