reklama

Kraslici dokáže Moravanka vykouzlit i z pštrosího vejce. V malíku má stovky vzorů

Miloslava Gregorová maluje kraslice 20 let a přála by si tuto tradici předat budoucí generaci. Rodačka z Nového Města na Moravě začala malovat jako dítě u babičky a dědečka. Její tvorbu i sbírku pohlednic do 7. dubna vystavuje Městské muzeum a galerie v Poličce na Svitavsku.

Prohlédnout grafiku
Foto: Tereza Hladká/Radka Vostřelová

Miloslava Gregorová zkoušela od dětství různé metody zdobení a množství technik. Malovala vajíčka svíčkou, dělala je koulená v máku nebo tradičně vařená v cibulových slupkách a zdobená otisky lístků. "Když jsem jako malá jezdila k prarodičům na venkov, bylo tam málo holek a hodně kluků, takže jsme na Velikonoce malovaly až 60 kusů vajíček," vzpomíná Gregorová na začátky své tvorby.

"Moc jsme to tenkrát neuměly, ale snažily jsme se zachovat tradiční techniku zdobení a vyhýbat se obtiskům," popisuje šedesátnice, která v Poličce vystavuje malovaná slepičí, husí, kachní, holubí i pštrosí vejce. "Vosk jsme rozehřívaly v plechovce a pak špendlíkem nanášely," říká.

Techniku zdobení se snaží už od dětství vylepšovat a posledních 20 let se věnuje malování vajíček intenzivně. "Baví mě to, uklidňuje. Hlavně mám radost, když se mi povede nový vzor," říká rodačka z Nového Města na Moravě.

Vzory odhaduje od oka

Za poslední dvě dekády namalovala více než stovku vajíček, přičemž čas, který na každém kusu stráví, se liší podle složitosti vzoru. "Některé vajíčko maluju 20 minut, jiné 30 minut, další i déle než hodinu," vyjmenovává. "Pokud se jedná o velké pštrosí vejce, rozkreslím si motiv na papír. U menších kusů si nic nepřekresluji ani neznačím. Zda vzor na vajíčko sedí, musím odhadnout od oka," říká. 

"Nejhorší je, když malujete a najednou zkazíte jednu čárku. To se pak nedá nic dělat," směje se Gregorová, která si všechny vzory zakresluje do sešitu. "Mám jich stovky. Některé jsem odkoukala z pohlednic, z časopisů, něco jsem vymyslela sama. V poslední době vymýšlím především vzory podle horáckých kraslic a výšivek," říká. 

Součástí výstavy je také její sbírka pohlednic. "Sbírala jsem je už na základní škole. Nejvíc si cením pohlednic z první republiky a těch s malérečkami při práci," říká původně vyučená švadlena. V současné době se kromě práce pro galerii stará o nemocného otce.

Své umění předává v kurzech pro školy v Horácké galerii a ve volném čase se věnuje dalším ručním pracím. Šije, plete, háčkuje nebo vyšívá gobelíny. "Maluji jen před Velikonocemi, protože během roku nemám čas," směje se Gregorová.

Když se foukají skořápky, zbude spousta vajíček. Proč je nezužitkovat při pečení velikonočního pečiva našich babiček, recepty si můžete přečíst zde. 


reklama
reklama
reklama