reklama

Jak dětem vysvětlit, že dárky nenosí Ježíšek: Vánoce mohou být kouzelné i bez něj

Dokud naše ratolesti věří, že dárky nosí Ježíšek, jsou svátky i pro dospělé jakoby kouzelnější. Nicméně tenhle půvab by se neměl vytratit, ani když děti prokouknou pravý stav věcí.

Foto: iStock

Kluci a holky napíšou dopis Ježíškovi a dospělí se samozřejmě snaží čistým dušičkám nezkazit neochvějnou víru v nebeskou nadílku. Vždyť caparti dychtivě očekávají, zda jejich přání bude vyslyšeno, a odpočítávají dny, kdy se ozve andělské zazvonění.

Pro mámu s tátou není nic není krásnějšího než rozzářené oči jejich zlatíčka, jakmile rozbalí vytouženou hračku a tím se upevní jeho přesvědčení, že Ježíšek vážně existuje.

I pohádka jednou skončí

Dříve či později přijde chvíle, kdy děti dospěláckou hru prokouknou. Liší se věk, v němž pochopí, že jim přání neplní Ježíšek, ale rodiče. Někteří prozřou už v mateřince, jiní ve své víře vytrvají až do prvních ročníků základní školy. Pedagogové se však shodují, že druhák či třeťák, který by s dárky spoléhal na betlémské nemluvňátko, patří dnes spíš k výjimkám, protože naše dosud důvěřivé ratolesti poučí spolužáci. Navíc s nástupem do školy dochází u dětí k výraznému posunu ve vývoji jeho osobnosti. Začne přemýšlet jinak než naivní předškolák a klade si racionální otázky typu: "Jak by mohl Ježíšek unést takovou kupu věcí?" - "Jak to, že obdaruje v jedné minutě miliony děti na světě?" Jakmile se dostaví podobné dotazy a pochybnosti, je na čase vyjít s pravdou ven. Psychologové však ujišťují, že u dětí ztráta iluze Ježíška nezanechá šrám na duši, pokud se jim tento zdánlivě neradostný fakt sdělí obratně a citlivě.

Jak tedy na to?

  • Vysvětlete dítěti, v čem tkví hlavní myšlenka Vánoc. Že to nejsou závody v obdarovávání, ale vzácné chvíle, které rodina tráví spolu. Dárky jsou pouze způsob, jak druhému vyjádřit, že na něj myslíme.
  • Zdůrazněte dítěti, že ode dneška se mu otevírá nová dimenze svátků, protože už i ono může udělat radost svým nejbližším. A rovnou můžete začít vymýšlet a vyrábět maličkosti, kterými váš potomek pod vánočním stromečkem potěší babičku nebo dědu.
  • Zkuste velké odhalení využít k jednoduchému vylíčení příběhu o narození Ježíška. Vezměte si třeba na pomoc dětské varianty bible, kde je příběh popsán srozumitelným způsobem, a před Vánoci je vyměnit za pohádku na dobrou noc.

Konec ježíškovské éry představuje pro dítě další krok do velkého světa dospělých. Už není to malé důvěřivé mimino, ale máma s tátou už ho berou jako velkého kluka či holčičku, kterým svěřili velké tajemství. Dokážou takovou důvěru ocenit a věřte, že to jedinečné kouzlo Vánoc v dětských srdcích přetrvá navždy.

Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama