reklama
 

Návštěvy příbuzných o Vánocích: jak přežít a nezbláznit se

Rodina je jedna z nejdůležitějších hodnot, které v životě máme. Ale zároveň míváme s příbuznými ty nejsložitější vztahy. Během vánočních svátků si máme užívat společnou pohodu, která ovšem může skončit nepříjemným napětím nebo hádkou. Existuje ale způsob, jak se tomu všemu vyhnout.

Foto: iStock

Kousavé poznámky, hádky (nejen) o politice, nekonečné výčitky a křivdy. Svátky klidu a míru dokáže víc než absence domácího cukroví nebo stromku zkazit spíš lidský faktor.

Někdo se na svátky netěší, protože je pro něj setkání s určitými příbuznými opravdu nesnesitelné. Téměř každá nepříjemná situace je ale řešitelná.

Nic si nenalhávejte

Míváme tendenci prahnout po dokonalosti, chtít být jako rodina z reklamy, která se láskyplně objímá u stromku. Je ale možné, že rozdílnosti povah nedovolují třeba najít společnou řeč se sestrou, se kterou si nerozumíte celý život, nebo navázat smysluplný dialog se švagrem, který má úplně odlišné zájmy než vy. Jakmile si připustíte, že s některými členy rodiny si zkrátka nejste blízcí, uleví se vám. A to je první krok.

Nastavte hranice

Dohodněte se na tématech, o kterých se nechcete bavit. Je zbytečné probírat kariéru nebo rodinný stav, když to příbuzné irituje nebo projevují přehnanou zvědavost. Zlost, kterou pociťujete, když se znovu vracíte ke starým konfliktům, ve vás jen zbytečně posiluje pocit agrese i bezmoci.

Naučte se pozorovat

Psychologové této technice říkají "sledování ega". Snažte sami sebe vnímat s odstupem, jako by situace, které v rodině o svátcích probíhají, popisovala třetí osoba. Ubráníte se tak velkému hněvu nebo pocitům ublížení.

Buďte vděční

Čas strávený s rodinnými příslušníky je někdy náročný. Ale zároveň je potřeba uvědomovat si vděk za všechno a všechny, které v životě máme. Na světě je spousta lidí, kteří nemají nikoho. A navíc, když čtete tento článek, máte přístup na internet, máte alespoň trochu času pro sebe. A i to málo už je třeba fajn.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama