reklama

V Sýrii je už 5000 mrtvých, varuje vysoká komisařka OSN

Výběr z Aktuálně.cz pro deník Insider

Damašek - Rozsah represí, s jejichž pomocí se režim prezidenta Bašára Asada snaží potlačit deset měsíců trvající protivládní nepokoje, je podle všeho mnohem větší, než se doposud soudilo.

Podle Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové zahynulo během demonstrací a střetů s armádními dezertéry, kteří se přidali na stranu opozice, nejméně pět tisíc osob.

Pillayová zároveň odsoudila nečinnost Rady bezpečnosti OSN a navrhla, aby světová organizace zaslala Mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Haagu žádost, aby situaci v Sýrii nechal prošetřit.

Poslední bilance mrtvých vydaná OSN před pouhými deseti dny přitom hovořila o čtyřech tisících mrvých.

"Informace získané mými spolupracovníky z důvěryhodných zdrojů ukazují, že (syrští) vyšetřovatelé používají během výslechů systematicky mučení," citovala ze zprávy Pillayové agentura AFP.

Velká Británie a Francie opakovaně předložily v Radě bezpečnosti návrh rezoluce požadující tvrdé sankce proti Asadovu režimu, dokument však zablokovalo veto Ruska a Číny.

"Rusko požaduje dialog," tvrdí ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. "Někteří členové mezinárodního společenství i Rady bezpečnosti se bohužel snaží prosadit model předpokládající změnu režimu v Sýrii a to je velmi nebezpečné."

"Domníváme se, že by Rada bezpečnosti měla jednat," odporuje mu britský zástupce v OSN Mark Lyall Grant. "Nelze tolerovat, že je Rada bezpečnosti odsouzena k mlčení."

Jen od 2. prosince zahynulo v Sýrii 200 osob. Střety mezi opozičníky a bezpečnostními silami pokračovaly i o víkendu a v pondělí, kdy v zemi začaly komunální volby.

Centrem nepokojů jsou jako již řadu měsíců města Homs a dále Rastan, nacházející se v centrální části země. Poblíž Homsu, ve kterém se soustředila část armádních dezertérů, explodoval v pondělí, zřejmě v důsledku sabotáže, plynovod.

reklama
Doporučené recepty
    reklama