reklama

ústava

Co nabízí politikům ústava

Topolánkova vláda získá důvěru:

  • Ministři zůstanou na svých úřadech. ODS osloví další strany s nabídkou uspořádat předčasné volby na jaře.
  • Potřebuje nejméně 120 poslaneckých hlasů k přijetí senátního návrhu ústavního zákona, který by umožnil rozpustit sněmovnu s podporou prosté většiny poslanců. Případně musí získat 120 poslanců a 49 senátorů, kteří by ústavním zákonem zkrátili sněmovně volební období.
  • ODS má pro předčasné volby do sněmovny zatím ve sněmovně 87 hlasů, o podpoře v Senátu rozhodnou volby koncem října. Dnes má klub ODS 36 senátorů.

Topolánkova vláda důvěru nezíská:

  • Topolánek podle článku 73 ústavy podá demisi. Pokud tak neučiní, odvolá ho prezident podle článku 75. Klaus pak pověří Topolánka dalším řízením státu.
  • Prezident později využije druhý pokus, aby jmenoval nového premiéra. Ústava neurčuje termín, do kdy tak musí učinit. Může znovu jmenovat Topolánka, úřednického premiéra, anebo Paroubka.
  • Sněmovna se může mezitím domluvit na předčasných volbách. Součástí dohody by byla podoba vlády, která k nim zemi dovede.

Články ústavy, podle kterých se budou politici řídit

Článek 17
Byla-li Poslanecká sněmovna rozpuštěna, konají se volby do šedesáti dnů po jejím rozpuštění.

Článek 35
Poslaneckou sněmovnu může rozpustit prezident republiky, jestliže:
Poslanecká sněmovna nevyslovila důvěru nově jmenované vládě, jejíž předseda byl prezidentem republiky jmenován na návrh předsedy Poslanecké sněmovny,
Poslanecká sněmovna se neusnese do tří měsíců o vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry,

Článek 62
Prezident republiky
jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,
rozpouští Poslaneckou sněmovnu,
pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády,

Článek 68
Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně.
Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.
Vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry.
Pokud nově jmenovaná vláda nezíská v Poslanecké sněmovně důvěru, postupuje se podle odstavce 2 a 3. Jestliže ani takto jmenovaná vláda nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.

Článek 73
Vláda podá demisi, jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jestliže jí vyslovila nedůvěru.

Článek 75
Prezident republiky odvolá vládu, která nepodala demisi, ačkoliv ji byla povinna podat.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama