reklama

Únosy dětí na evropských školách

Výběr únosů od roku 1995, při nichž ozbrojenci drželi jako rukojmí větší skupiny dětí v evropských školách či školkách:

4. prosince 1995 - Ozbrojený muž vzal jako rukojmí 30 žáků druhé třídy základní školy na pařížském předměstí Clichy. Po 75 minutách jednání bylo propuštěno sedm žáků, další děti včetně učitelky únosce dále zadržoval. Nakonec jej policie zneškodnila.

4. března 1996 - V mateřské školce ve francouzském Marseille držel 15 dětí jako rukojmí osmadvacetiletý Francouz arabského původu. Výkupné nežádal, většinu dětí postupně propustil. Rychlý zásah policie se obešel bez jediného výstřelu a zranění.

25. dubna 1996 - Osm hodin držel jako rukojmí 22 studentů střední školy v Tesliči na území bosenské Republiky srbské (RS) jednadvacetiletý srbský trestanec, který uprchl z vězení v Doboji. Incident a život zločince ukončil policejní ostřelovač.

15. května 2000 - Ozbrojený muž pronikl do školky ve městě Hjelmeland na jihozápadě Norska, kde zadržel jako rukojmí 25 dětí a deset dospělých. Zhruba čtyřicetiletý ozbrojenec postupně rukojmí propouštěl a nakonec se po jedenáctihodinovém dramatu vzdal.

31. května 2000 - Devětatřicetiletý ozbrojený únosce původem z Tuniska zadržel ve školce ve městě Wasserbillig v Lucembursku asi 46 dětí, včetně tří učitelek; po vyjednávání pak propustil 17 dětí. Únosce byl 1. června po zásahu policie zabit.

18. října 2002 - Ozbrojený šestnáctiletý mladík připravil Německu drama, když ve Waiblingenu u Stuttgartu zajal ve škole učitelku a deset žáků jako rukojmí a po šest a půl hodiny je držel v šachu. Pozdě večer se nakonec bez odporu vzdal.

18. listopadu 2002 - Ozbrojený muž zajal více než 20 dětí ve věku okolo dvanácti let jako rukojmí v jedné soukromé škole na předměstí španělské Barcelony a žádal milion eur; později 16 zajatců propustil a nakonec ho policisté zadrželi.

1.-3. září 2004 - Asi 30 pročečenských ozbrojenců vniklo do školy ve městě Beslan v Severní Osetii a zadrželo asi 1200 lidí. Zásah ruských ozbrojených sil třetí den proti komandu si vyžádal 331 obětí z řad rukojmích (186 byly děti); zabito bylo 31 teroristů a 12 příslušníků speciálních sil a ministerstva vnitra.

9. března 2006 - Nejméně 18 studentů, jednoho profesora a jednoho zaměstnance školy zajal ozbrojený muž ve třídě státního gymnázia ve městě Sablé-sur-Sarthe v západní Francii. Násilníkem je podle úřadů třiatřicetiletý nezaměstnaný učitel, který před dvěma lety pracoval v této střední škole. Muž prý u sebe má dosud blíže neupřesněnou ruční střelnou zbraň.

Češka ve výběru 50 feministek světa: Nejsem extremistka, svět může být spravedlivější | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama