reklama

Učňové mají praxe dost. Proč to nestačí k dobrému místu

Monitoring z Aktuálně.cz pro deník Insider

Praha - České firmy si stěžují na nedostatek kvalifikovaných řemeslníků a dělníků. Mladých lidí na učilištích je přitom dost, říká Jan Karmazín z generálního ředitelství Úřadu práce ČR.

Kdo za tento nevyrovnaný stav může? Přímo učňové, tvrdí nejčastěji zástupci středních odborných učilišť. Pokud mladí lidé nejeví o obor zájem, nezískají během studia potřebnou praxi a pak míří místo nové práce mezi nezaměstnané.

"Na tříleté učební obory strojírenské se hlásí v posledních letech ze základních škol většinou žáci, kteří se z prospěchových a kázeňských důvodů nedostali na maturitní obory nebo učební obory, jako je automechanik," vysvětluje zástupce ředitele na Středním odborném učilišti v Hradci Králové Karel Kubza.

"S těmi, kdo nastoupili spíše proto, aby za ně někdo platil zdravotní a sociální pojištění, se velmi špatně pracuje. Jsou těžko vzdělatelní, mají kázeňské problémy, většinou nedokončí studium, a když, tak že sotva prolezou," upřesňuje Kubza.

Naopak těch, kteří na učiliště přišli skutečně proto, že chtějí v dané oblasti posléze pracovat, je podle něj menšina - zhruba dva z pěti.

reklama
Doporučené recepty
    reklama