reklama

Tři pochody Švýcarskem

Dovolenou strávenou jako několikadenní pěší putování po Švýcarsku považuji za skvělý způsob, jak si opravdu odpočinout, jak si popovídat s partnerem, s kamarády nebo s rodinou. Okolní nádherná příroda vytváří skvělou kulisu a ještě pečujete o svou fyzickou kondici. Pokud se občas zastavíte na ochutnávku místních specialit, potěšte všechny smysly.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Příroda v okolí Samnaun
Příroda v okolí Samnaun | Foto: Andrea Badrutt, Chur

Celé cestování funguje tak, že si vyberete trasu, na kterou se chcete vydat. Jednotlivé etapy jsou doporučeny, stejně jako místa k přenocování. Pokud by vám nevyšlo počasí nebo snad došly síly, můžete si většinou trasu zkrátit vlakem nebo poštovním autobusem. Kategorii ubytování si vyberete také podle vašich preferencí - od kempů až po čtyřhvězdičkové hotely. Pak už jen zbývá vybrat si termín a objednat celý balíček, který obsahuje ubytování se snídaní nebo polopenzí, obědový balíček, dopravu zavazadel mezi jednotlivými místy, mapu a oblastní jízdní řád.

Pochod č. 1: Via Spluga

Švýcarsko těžilo ze své polohy na spojnici severu a jihu Evropy i ze schopnosti svých obyvatel, zvyklých na život v horách, kteří dopravovali zboží, poštu i lidi mnohdy velmi náročnými stezkami. Jedna z nejobtížnějších byla v každém případě Via Mala - takzvaná Zlá cesta, kterou budete procházet právě na této dávné kupecké stezce. Využívali ji už staří Římané, o čemž svědčí dlážděné části. Později byly vybudovány i silničky a nejužší a nejstrmější soutěsky byly přemostěny. Stezka vychází z kantonu Graubünden a vede do Itálie.

My se na svou pouť vydáme z Thusis, městečka, které má strategickou polohu, ale turistovi toho dnes mnoho nenabídne. O zašlé slávě svědčí jen některé dříve honosné budovy a hotely. Pro ubytování před nástupem na cestu je to ale v každém případě ideální místo. Po snídani dostáváme první obědový balíček, mapu, jízdní řád a můžeme se vydat na cestu. Před námi se v neuvěřitelné výši tyčí skalní ostroh nad údolím Rýna, který je tady opravdu hluboko zaříznutý do okolní krajiny. Na tento ostroh je třeba hned na začátku vystoupat. Pokud byste si tuto část chtěli zjednodušit, můžete nahoru popojet poštovním autobusem. Dál už se ale vydejte pěšky, jen tak si budete moci vychutnat jedinečnou přírodu kolem.

Naší první zastávkou bude zmíněná Via Mala, která je dnes přístupná pro turisty. Po schodech a chodníčcích můžete sestoupit až k hladině vody. Průhledy jsou fascinující a nechce se věřit, že tudy kdysi putovali osli a koně obtěžkaní nákladem. Ne každá cesta také dopadla dobře - odtud se ostatně odvíjí i název soutěsky. Pro ty, kteří rádi čtou, doporučuji román Via Mala od Johna Knittla, který byl i zfilmován.

Cesta pokračuje dále lesními pěšinkami po mostech a můstcích, až se údolí zase rozevře. Další zastávku doporučuji v Zillis, kde je malebný kostelík s úžasným malovaným kazetovým stropem. Záleží jen na vás, jestli se ubytujete už tady, nebo budete pokračovat až do Andeeru. Místní wellness hotel zažil už několikrát ve své historii vrcholy a pády. Majitelé to ale nikdy nevzdali a po vybudování tunelu, který jim odvedl zákazníky, vsadili na wellness program. Po celém dni na nohou přijde takový odpočinek opravdu vhod.

Další den vás dovede soutěskou Roflaschlucht, která také stojí za zastávku, až do dříve velmi bohatého městečka Splügen. Dnes si jen říkáte, kde se tady ty veliké a honosné budovy vzaly, ale právě toto městečko dalo celé cestě jméno a tady byly dříve sklady, celnice, tady se ubytovávali cestující i kupci. Hotely jsou historické a ubytování si tady určitě užijete. Ráno vás čeká cesta přes průsmyk, je tedy zapotřebí načerpat síly. Není ale třeba se bát, stoupání není nijak dramatické, nahoře vás čekají pastviny i jezero a pak už začínáte klesat až do pohádkové Isoly. I tady najdete velmi romantické ubytování. Zpátky domů se vám ani nebude chtít.

Pochod č. 2: Via Stockalper

I tahle spojnice severu a jihu Evropy byla a stále je strategická, využívali ji Římané, kupec Kaspar Stockalper či Napoleon. My se vydáme po stopách obchodníků z doby Stockalpera, který tento přechod Alp využil a z Brigu vybudoval významné město. Právě Brig bude východiskem naší trasy. Doporučuji nechat si na jeho prohlídku alespoň půlden. Vynechat byste neměli návštěvu Stockalperova paláce a jeho zahrad, procházku uličkami starého města ani nové interaktivní muzeum věnované přírodním památkám UNESCO, především Aletschskému ledovci. Zájemci se mohou vydat také do blízkého Naters, kde je v dřívější vojenské pevnosti muzeum papežské gardy.

Pro nocleh si můžete vybrat ubytování v Brigu, případně si cestu zkrátit a první noc strávit v Ganterwaldu. Z Brigu nás sem dovezl poštovní autobus. Možná je to ale škoda, protože jedna z nejhezčích pasáží cesty je právě v soutěsce hned nad městem. Už v informační kanceláři v Brigu jsme si vyzvedli naše podklady pro cestu - v obálce jsme našli mapu, jízdní řád a také visačky na kufry, kde byla jména hotelů na trase a telefonické spojení. Naši ubytovatelé je naložili do poštovního autobusu a řidič je pak vždy dodal do následujícího hotelu. Fungovalo to opravdu skvěle. Hotýlky jsou jednoduché, ale večeře i obědový balíček chutnaly báječně.

První den je dnem výstupu do průsmyku Simplon. Možná jste tudy už projížděli autem a udělali si malou zastávku u monumentálního památníku v podobě obřího orla, ale když do průsmyku vystoupáte po svých, je to úplně jiný zážitek. Cesta provází v dolní části potok a pak se začne zvedat v zatáčkách, aby překonala převýšení. Minete zříceninu bývalého hostince, potkáte divoce se pasoucí koně, kteří od vás budou loudit svačinu, a pokocháte se nádhernými výhledy na druhou stranu údolí Rhôny. Přímo v průsmyku je pak hotýlek, který už 29 let provozuje stále stejná rodina a šéfuje mu žena. Tady si můžete pochutnat na vynikajících koláčích třeba s místními borůvkami. Přímo v průsmyku jsou i dvě jezera a také hospic, který rovněž nabízí ubytování. Po malém občerstvení se tak můžete vydat na pěší okruh v místě, což vřele doporučuji. Zdatnější si mohou vyběhnout k vysokohorské chatě nad průsmykem, ale to už je spíše na samostatný výlet.

Ráno jsme začali sestupovat na italskou stranu údolí do vesnice Simplon Dorf. Snad jediným nedostatkem této části trasy je, že vás z romantického a historického snění občas vyruší pohled na silnici, která se vine údolím podobně jako Stockalperova stezka. Ostatně úzká údolí moc variant nenabízela. Projdete kolem obřích budov hospiců i kasáren z napoleonských dob a budete klesat kolem malých usedlostí, až se pod vámi vyloupne Simplon Dorf. Tady bylo místo našeho dalšího noclehu. Navštívili jsme ale i zdejší muzeum, které připomíná první přelet Alp a odkrývá i další místa historie Simplonského průsmyku. Pak už byl čas na občerstvení v místní proslulé pekárně. Pro vyhlášený tradiční Roggenbrot - malé bochánky žitného chleba, který se krájí na slabé plátky - si sem jezdí lidé až z Brigu. Najdete tu ale i sladké pochoutky ke kávě. Poslední den pochodu vedl do Gonda, údolí se tady už hodně zužuje. Navštívit můžete expozici věnovanou vojenství. Zpátky do Brigu vás dopraví poštovní autobus a určitě stojí za to zajít i do areálu termálních lázní, kde se skvěle zrelaxujete.

Pochod č. 3: Via Engiadina

Ideálním vícedenním pochodem za krásami Engadinu je Via Engiadina. Pokud ale nemáte moc času, pozvu vás alespoň na dvoudenní putování touto krásnou krajinou na pomezí Švýcarska a Rakouska. Vyjdeme ze Samnaun, jediné švýcarské bezcelní zóny, a naším cílem bude Val Sinestra, respektive město Sent. Nejlepším obdobím pro pěší putování je konec léta, tedy přelom srpna a září. Na loukách už kvetou ocúny a zbarvují se i stromy, krajina je tak mimořádně působivá. Nikde také nenarazíte na zbytky starého sněhu. Ze Samnaun vystoupáte k vysokohorské chatě Heidelbergerhütte, která je na rakouském území a kde přenocujete. Druhý den pak dosáhnete nejvyšší kóty pochodu a začnete klesat údolím Val Sinestra. Cestu vám zpestří několik visutých mostů. Náhle se před vámi objeví majestátní budova připomínající zámek. Jedná se ale o hotel, dříve lázně, které využívaly k léčení místní pramen bohatý na arsen. Tady se můžete ubytovat nebo jen osvěžit.

Nezapomeňte ochutnat pivo z regionálního pivovaru v nedalekém Tschlinu. Dál už se můžete svézt poštovním autobusem, nebo pokračovat pěšky až do malebného Sentu. Tady objevíte i restauraci pyšnící se michelinskou hvězdou. Pokud byste chtěli do tajů místní kuchyně proniknout hlouběji, zajděte na večerní kurz s názvem Esskultur in Engadin a pod vedením místní rodačky si společně uvaříte a také ochutnáte sedm různých pokrmů a dva dezerty. Skvělý zážitek!

Alena Koukalová, Switzerland Tourism

reklama

Švýcarsko na jedno kliknutí

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete zdarma objednat poštou brožury. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko - ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.

reklama
Doporučené recepty
    reklama