Teroristé drželi rukojmí 126 dnů
Lima - Před necelými deseti lety se v peruánské metropoli odehrávala jedna z nejdramatičtějších teroristických akcí té doby. Ultralevicové komando zde 126 dnů zadržovalo na 70 rukojmích.
Teroristé vtrhli do zahrady diplomatické rezidence japonského velvyslance z vedlejšího domu. Odpálili zde nálože a prolezli dírou ve zdi. Čtrnáctičlenné komando dokonale zaskočilo ochranu budovy i samotné hosty. V té době hrstka ozbrojenců zadržovala na sedm stovek lidí. Mezi nimi například bratra prezidenta Alberta Fujimoriho, ministra zahraničí Francisca Tudelu a mnoho diplomatů, mezi nimiž byl i tehdejší chargé d´affaires České republiky Lubomír Hladík.
"Budova japonské ambasády patřila k nejstřeženějším objektům v zemi," vzpomíná na tehdejší situaci Hladík. Jeho manželku propustili teroristé ještě tentýž večer, on sám si v přítomnosti teroristů pobyl šest dnů. Z budovy byl propuštěn spolu s ostatními evropskými diplomaty. Teroristé si nechali v budově jen významné peruánské politiky, představitele armády a policie, obchodníky a japonské diplomaty.
Ozbrojence vedl legendární vůdce ultralevicové organizace hnutí Túpaka Amarua (MRTA) Nestor Cerpa a požadoval propuštění všech kolegů-teroristů z peruánských věznic.Vyjednávání trvalo dlouhých 120 dní, později se ukázalo, že prezident Fujimori od počátku nechtěl dojednat smír. Nedaleko rezidence vyrostla maketa budovy 1:1, na níž cvičilo ozbrojené komando přepad. Pod samotnou rezidencí vyhloubilo šedesát horníků několik stovek metrů tunely.
Operace, která vedla k osvobození teroristů, byla nazvána Chavín de Huantar podle 3000 let starých podzemních chodeb, památka na jednu z mnoha předinckých kultur. 22. dubna v 15.17 hodin tunelem pod budovou rezidence prošlo 140 členů speciálních jednotek a zaútočilo na budovu. Přestřelka s teroristy trvala čtyřicet minut. Výsledek: dva mrtví vojáci, jeden rukojmí zemřel na infarkt a všech 14 teroristů bylo zastřeleno.
Dodnes je především závěr osvobozovací akce opředen řadou nejasností. Kritici peruánského prezidenta Alberta Fujimoriho tvrdí, ze vojáci teroristy, kteří se vzdávali, popravili. Ten to striktně odmítá. V průběhu zadržování se navíc zjistilo, že budova je doslova prošpikována odposlouchávacím zařízením. Do roka a do dne budova rezidence v limské čtvrti San isidro nestála. Zbylo po ní jen několik rozbořených zdí.
Novou japonskou ambasádu, která připomíná nedobytnou betonovou pevnost, pro jistotu již v Limě postavily výhradně japonské firmy.