reklama

Co s psychickými potížemi? Těhotným a ženám po porodu má pomoci nový český web

Stránka má ženám v těhotenství i po porodu poskytovat ověřené informace, rozpoznat, zda u nich existuje riziko psychických obtíží, a především fungovat jako platforma pro úspěšnou léčbu úzkosti a deprese.

Foto: iStock

Těhotným a ženám po porodu pomůže s řešením psychických potíží nový web vytvořený týmem z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a organizací Úsměv mámy. Až každá pátá žena v tomto období zažije nějaké příznaky duševní nepohody, jako je úzkost nebo deprese, často chybí dostupná péče a informace, kde hledat pomoc. Právě to má nový web změnit, řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Web je určený pro těhotné ženy a maminky s dětmi do jednoho roku. "Pro webové stránky jsme připravili celou řadu informačních materiálů, které jsou určeny všem, kdo se chtějí dozvědět o příznacích a možnostech léčby například poporodní deprese či úzkostí, o možnostech zotavení z těžkého porodu nebo o užívání psychofarmak v těhotenství a po porodu. Jedním z našich cílů je totiž i šíření informací o problematice perinatálního duševního zdraví," uvedl lékař Antonín Šebela z NUDZ.

Cílem projektu je také usnadnění orientace ve zdrojích informací a zpřístupnění vědecky ověřených faktů, které pomohou najít řešení. Čerpat z něj mohou nejen přímo matky, ale i jejich blízcí. "Obsah webu také doplňují skutečné příběhy žen, které se s takovými obtížemi potýkaly," doplnila projektová manažerka Kristýna Hrdličková.

Tým z NUDZ a Úsměv mámy usilují o systémovou změnu v přístupu k perinatálnímu (období před porodem a těsně po něm) psychickému zdraví v Česku. "Naším cílem je, aby všechny těhotné ženy a čerstvé maminky měly možnost vyplnit jednoduchý screeningový test, který vypočítá riziko, že se u nich mohou objevit psychické potíže. Ženy, u nichž je výsledek testu pozitivní, jsou aktivně osloveny s nabídkou pomoci našimi peer konzultantkami, tedy proškolenými ženami s vlastní zkušeností, které v případě potřeby napojí danou ženu na další odbornou péči," dodal Šebela.

Projekt teď funguje ve 20 vybraných gynekologických ordinacích ve třech krajích: v Praze, ve Středočeském a Olomouckém kraji, a také ve vybraných porodnicích. Orientační dotazníky jsou i na novém webu. Výzkumný tým před nedávnem také spustil aplikaci Kogito dostupnou pro iOS a Android. Ta uživatelkám nabízí metody kognitivně-behaviorální terapie, které jim mohou pomoci úzkosti a deprese lépe zvládat. Oba nástroje - webové stránky i aplikace - jsou vzájemně propojené, a otevírají tak nové možnosti úspěšnější péče o duševní zdraví těhotných a žen po porodu.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama