Talbotův komiks předběhl svou dobu
Luther je skvěle napsaná postava utápějící se první polovinu příběhu v drogách a alkoholu, aby nemusel čelit svému osudu.
Smrtí to nekončí
Když jej přijme, znamená to pro něj smrt, která však může znamenat vykoupení a (v souladu s filosofií) přerod ve vyšší bytost. V porovnání s vizualiním i literárním dojmem působí Neo z kultovního 3D Matrixu všedně a ploše.
Díky Lutherovi Arkwrightovi se mohl komiks dostat mezi uznávaná média a pomalu ale jistě opustit potupnou škatulku čtiva pro děti. I díky němu mohl Alan Moore vydat svoje Strážce a mohl být pochopen. Talbotův komiks se dočkal řady ocenění a reprintů (vychází stále znovu i v posledních letech). O to více nás může těšit, že české vydání je snad první, které naplňuje autorovu vizi.
Knižní artefakt
Velkoformátová kniha v imitaci červené kůže tvoří artefakt, který potěší každého milovníka knih. Díky velikosti vyniknou i detaily, které nebyly nikdy předtím vidět, sám Talbot se o českém vydání vyjadřuje v superlativech. A jsou to právě ony detaily, které tvoří z Arkwrighta výjimečnou knihu. Hledání narážek a skrývaček v ní je snad ještě zábavnější, než v Moorově knize Z pekla o Jackovi Rozparovači. Luther Arkhwright je horkým kandidátem na nejlepší komiks roku 2005.
Další informace o knize naleznete na stránkách nakladatelství.
Bryan Talbot: Dobrodružství Luthera Arkwrighta, Comicscentrum (Praha 2005), překlad Dana Krejčová, cena 999 Kč.
#reklama