reklama
 

„Svoje dítě bych cizímu nikdy nesvěřila“

Argument, proč nevyužívat služby hlídaček či chův, který z úst maminek zaznívá celkem často? „Cizímu dítě nesvěřím.“ Říká se, že dokud se člověk nestane rodičem, nezažil skutečný strach. A také že poté, co se rodičem stane, se už nepřestane bát. Potud je argument pochopitelný, ale jsou hlídačky skutečně cizí?

Komerční sdělení - Toto je komerční sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Babysitting.today

"Než jsem Anetě svoji dcerku nechala, nejdříve jsem ji u nás nechala hlídat v mojí přítomnosti. Dceři byly teprve dva roky, takže jsem se nemohla spolehnout, že by mi sama řekla, kdyby se jí něco nelíbilo," vypráví Michaela o první hlídačce, kterou si našla přes aplikaci Babysitting.today. "Při třetím hlídání jsem už holky nechala samotný. Dneska už strach nemám. Člověk samozřejmě musí být obezřetný, když jde o dítě, ale za ten rok, co u nás Aneta hlídá, bylo vždycky všechno v pohodě."

Obezřetnost je potřeba mít stále, stejně jako oči otevřené. Ale s předsudky je dobré pracovat. "Kamarádky se divily, že si nechávám dvojčata hlídat někým, kdo není z rodiny," vzpomíná Lenka, která rovněž našla hlídání pro svoje děti přes aplikaci. "Jenže moji rodiče už nežijí, manželovi rodiče jsou z Moravy a my bydlíme v Praze. Lety prověřené kamarádky mám doma v jižních Čechách a tady v Praze mám jen kamarádky-maminky, který mají dost svých starostí. Když jsem potřebovala hlídání, musela jsem to řešit jinak než v rámci rodinnýho kruhu. Po roce a půl, kdy jsem se od dvojčat nehnula, nezašla si ani ke kadeřnici, s mužem jsme nikde nebyli, mě manžel přemluvil, že zkusíme někoho najít. Zásadní pro mě byla hodnocení hlídaček od jiných rodičů. Myslím, že rodič by dal nelibost nebo špatnou zkušenost s hlídačkou najevo."

Nejdůležitější je vždy názor rodiče na hlídačku. Nikdo nemůže být lepším kritikem schopností a přístupu hlídačky, než samotný rodič a jeho potomek. Zkušenosti a názory uživatelů rodičů jsou i v aplikaci Babysitting.today pro rozhodování jiných rodičů klíčové a jsou nedílnou součástí profilů hlídaček.

"Vystřídalo se u nás několik hlídaček. Musím říct, že jsem docela náročná na způsob vyjadřování, takže nejdřív jsem si každou proklepla při rozhovoru, než si ji vůbec pozvala domu. Když se mi jedna nezdála, hlídání jsem zrušila. Pak jsem s nimi vždycky strávila nějaký čas, abych je poznala, pozvala jsem si je domů dřív, než jsem potřebovala odejít. Ale bylo to spíš pro můj klid. Takže teď máme tři oblíbené a ty se u nás točí podle toho, jak mají čas," říká Katka o svém postupu.

Rodiče mají vlastní metody, jak si hlídačku "proklepnout". Před hlídáním s ní pohovoří telefonicky, pozvou ji domů o něco dříve nebo jsou u hlídání přítomni, než nabydou pocit, že se s dítětem dostatečně seznámili. Nebo využijí všechny zmíněné možnosti.

Rodič je nejvyšší soudce. Ale i tak jsou hlídačky v Babysitting.today ověřovány i jinými způsoby. Dokládají Výpis o trestní bezúhonnosti a pro úspěšné fungování v aplikaci musí absolvovat psychometrický test, který vyhodnocuje jejich zodpovědnost a způsobilost k poskytování služby hlídání dětí. Každý člověk je cizí, dokud ho nepoznáme. A rodiče hlídačky nejprve poznávají, než jim svěří svoje děti.

Aplikace je vhodná pro chytré telefony s operačním systémem Android a iOS a je zdarma ke stažení v Obchodě Play a AppStore. Více informací na www.babysitting.today, nebo na Facebooku.

reklama

Komerční tip

reklama