reklama

Stíhání Železného se vleče již šest let

Praha - Základní údaje k trestním kauzám okolo europoslance a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Kauzou údajného pokusu o poškozování věřitele se v těchto dnech začal zabývat pražský městský soud.

Pokus o poškozování věřitele:

Jde o nejrozsáhlejší z trestních kauz okolo Železného, v níž je Železnému a trojici jeho někdejších právníků kladeno za vinu, že poškodili věřitelskou společnost Central European Media Enterprises (CME), jež je staronovým majitele televize Nova. Trestné činnosti se měli dopouštět v letech 1999 až 2001.

Poté, co CME uplatnila u mezinárodní arbitráže nárok na zaplacení dlužné částky přes 23 milionů dolarů (v roce 2001 zhruba 875 milionů korun), údajně podnikali kroky k převedení majetku Železného na nové právnické osoby. Železný poté s majetkem dále disponoval a spoluobvinění prý machinacemi zneprůhledňovali pohyb majetku. Železný se tak údajně chtěl vyhnout placení svého závazku vůči CME. Bývalý ředitel Novy a nynější europoslanec to od počátku popírá.

Průběh kauzy týkající se pokusu o poškozování věřitele:

Nejprve čelil Železný a jeho právníci dvěma obviněním kvůli poškozování věřitele - CME. Jedno se týká miliardové transakce s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation. Druhé obvinění souvisí s podezřelými převody majetku Železného na několik společností. Ve třetím obvinění jde o podezření, že Železný v roce 2000 zmenšil hodnotu svého majetku, transakce se měla týkat společného jmění s jeho první manželkou. Ve čtvrtém případě je Železný stíhán kvůli pokusu o odstranění a znehodnocení výše svého obchodního podílu v CET 21 v roce 1999.

Většina z obvinění byla podána v roce 2001, státní zástupce kauzu předal v roce 2005 pražskému městskému soudu. Ten ji loni žalobcům vrátil k došetření, vrchní soud dal ale pokyn k zahájení procesu. Vzhledem k tomu, že Železný se nejprve stal senátorem a poté europoslancem, musely také orgány činné v trestním řízení čekat na verdikty ohledně zbavení imunity.

Obžalovaní v kauze okolo poškozování věřitele:

Vladimír Železný, exředitel televize Nova, bývalý senátor a nynější europoslanec a předseda strany Nezávislí demokraté (předseda V. Železný) - čelí obžalobě z pokusu o poškozování věřitele Aleš Rozehnal, advokát, majitel advokátní kanceláře - čelí obžalobě z pomoci k poškozování věřitele Ondřej Kuchař, advokát - čelí obžalobě z pomoci k poškozování věřitele Edita Janečková (dříve Panušková), advokátka - čelí obžalobě z pomoci k poškozování věřitele

Kauza týkající se krácení daně při dovozu obrazů:

V dubnu 2001 policie obvinila Železného a Čechoameričana George Novotného z krácení daně při dovozu obrazů. Měli je vydávat za majetek Novotného, a ten proto za ně jako navrátivší se emigrant nemusel zaplatit daň ve výši 6,8 milionu korun. Loni v lednu se věc dostala před soud. Líčení probíhá v nepřítomnosti Novotného, který pobývá v USA. Novotného policie stíhá i kvůli dalším trestným činům.

Případ daňových úniků při převodu obchodního podílu v CET 21:

Železný s pěti dalšími muži čelí od roku 2003 obvinění z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodního podílu ve společnosti CET 21. Železný, jeho bývalý právník Rozehnal a někdejší zakladatelé CET 21 Fedor Gál, Josef Alan, Vlastimil Venclík a Petr Hunčík jsou podezřelí, že ošidili stát o více než 38 milionů korun. V případu byla podána obžaloba, ale městský soud v Praze ji v lednu vrátil k doplnění. Žalobci proti tomu podali stížnost, kterou se bude zabývat vrchní soud.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama