reklama

SrbskO: den klidu na pravoslavnou novoroční kocovinu

S návrhem vlády nesouhlasí odbory, chtějí spíše práci pro lidi

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bělehrad - Pod titulkem "Vláda zavádí den kocoviny" informoval srbský deník Blic o stanovisku vlády zavést státní svátek na takzvaný Srbský nový rok, který je 14. ledna.

Srbové totiž bouřlivě slaví příchod nového roku i podle církevního pravoslavného juliánského kalendáře. Vláda doporučila orgánům státní správy a jiným zaměstnavatelům, ať svým zaměstnancům dají po oslavách na novoroční den prozatím alespoň volno.

Proti návrhu jsou odbory. Jejich mluvčí Ljubisav Orbović deníku Blic řekl, že lidé chtějí radši práci, "než slavit s prázdnými peněženkami". Zaměstnanci prý radši půjdou vydělávat i na Srbský nový rok i když budou nevyspalí a v kocovině.

Vládní mluvčí upřesnil, že vláda pouze vydala doporučení, protože svátek není ještě uzákoněn. V příštím roce by ale ráda takzvaný Srbský nový rok buď přidala k řadě nepracovních dní, neboť Srbsko má na evropské poměry průměrný počet nepracovních dní, a nejméně státních svátků v regionu, nebo ho vymění za nějaký den oslavující méně populární událost.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama