reklama

Sporná rozhodnutí RRTV

Udělení licence TV Nova - Už jedno z prvních rozhodnutí rady z ledna 1993 vzbudilo pozornost. V licenčním řízení na celoplošné televizní vysílání tehdy zvítězil prakticky neznámý projekt CET 21. V řízení proti němu stály mj. projekty s účastí televize RTL, mediálního koncernu Bonton či televize zaštítěná vlastníkem rádia Evropa 2, francouzskou společností Lagardére.

Pochybnosti vyvolalo například to, že rada vyřkla svůj verdikt jen sedm hodin poté, co vyslechla posledního žadatele. O licenci navíc rozhodovala v neúplném složení, místo tehdy požadovaných devíti měla jen šest členů (pro CET 21 nicméně hlasovali všichni, tedy nadpoloviční většina všech členů).

Proti rozhodnutí rady se tehdy stavěli zejména politici ODS, někteří neúspěšní žadatelé se obrátili na soud. Objevily se i spekulace o tom, že rozhodování rady bylo ovlivněno úplatky, trestní stíhání člena rady Jiřího Koubka ale bylo nakonec zastaveno.
    
Rušení licenčních podmínek TV Nova - V roce 1995 přijala sněmovna novelu vysílacího zákona, podle které musela rada na žádost vysílatelů zrušit podmínky, jež byly součástí původních licencí. Nově nejprve zrušila omezení týkající se programu (mj. podílu původní tvorby) a po nátlaku sněmovny i tu část, podle níž podléhaly souhlasu rady změny v majetkových či organizačních poměrech ve firmách kolem Novy.

Změna zákona i z něj vyplývající změny se staly důležitými argumenty v pozdějším sporu mezi českým státem a CME, který vypukl poté, co Vladimír Železný odstavil od televize své původní partnery. Podle rozhodnutí arbitráže muselo Česko zaplatit CME přes deset miliard korun, verdikt ve sporu nakonec vedl v dubnu 2003 k pádu tehdejší rady.
    
Kauza TV3 - Televizní stanice TV3 vysílala v letech 2000 až 2001, spolu s podnikatelem Martinem Kindernayem v ní figurovala společnost EMV. Podle jejich dohody měl držitel licence Kindernay poté, co to umožnil zákon, převést oprávnění k vysílání na jím vlastněnou firmu KTV. Rada ale převod odmítla povolit, protože Kindernay nad KTV neměl kontrolu a souhlasila s převodem na jinou jeho společnost RTV Galaxie.

EMV se proti tomuto kroku postavila a obrátila se na mezinárodní arbitráž, u které žaluje Česko o miliardu korun; případ dosud neskončil. Televize ještě nějakou dobu vysílala pod názvem TV Praha a TV Hradec Králové, přešla také do majetku vlastníka Primy, loni ale svou činnost ukončila.
    
Licence na digitální vysílání - Městský soud v Praze dnes zrušil rozhodnutí RRTV z letošního dubna o udělení šesti TV licencí pro digitální vysílání. Vyhověl tak žalobě společnosti CET 21, která provozuje televizi Nova, a která se neúspěšně ucházela o některou z licencí se čtyřmi svými projekty.

Soud uvedl, že důvodem ke zrušení licencí je mimo jiné nesrozumitelnost a rozpory v důvodech, které rada uvedla k udělení či neudělení licencím jednotlivým uchazečům.

reklama
Doporučené recepty
    reklama