reklama
 

Špatný vzduch ničí plíce i krásu. Co s tím?

Zjistěte, jak minimalizovat škody vzniklé smogem a alergeny.

Komerční sdělení - Toto je komerční sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Philips

Vzduch venku neřešíte, protože ho stejně nijak ovlivnit nemůžete, a o vzduchu doma jste vlastně nepřemýšlela nikdy? Možná byste měla začít. Na podzim a v zimě totiž trávíte v interiérech zhruba 90 % času a během toho dýcháte poměrně pestrou směs látek, které mohou proniknout do dýchacího traktu, případně až do krevního řečiště.

Roztoči & spol.

I ve vašem bytě nebo domě poletují škodlivé mikročástice označené jako PM, které obsahují například černý uhlík, prach nebo částice některých chemikálií a které podle Evropské agentury pro životní prostředí způsobují například kardiovaskulární onemocnění nebo celou škálu nemocí dýchací soustavy. Pobývají tu s vámi také roztoči a plísně, především v chladnějších měsících roku. Mimochodem, věděla jste, že roztoči mohou u náchylnějších jedinců dráždit pleť? Každý člen domácnosti sem také průběžně přináší bakterie a viry, se kterými se setkal například v práci nebo obchodě. A k tomu vydechujete oxid uhličitý a zvenku vám sem proudí zhruba 70 % smogu a emisí z automobilů.

Dýchejte čistě

Řešením by bylo neustálé větrání, což je ovšem na podzim a v zimě de facto nemožné. A i kdybyste ustála permanentně otevřené okno, pokud nebydlíte na horách, pouštěla byste si do bytu škodlivý smog. RNDr. Jan Hovorka, Ph.D., vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, podotýká: "Často je jediným spolehlivým způsobem, jak udržet doma čistý vzduch, čistička vzduchu. Měla by mít kvalitní HEPA filtr, který dokáže odstranit nejen alergeny, ale i ultrajemné částice. A samozřejmě její kapacita musí odpovídat velikosti místnosti."

Mezi velmi kvalitní patří například čistička Philips AC3256/10, která vyčistí místnost o velikosti 95 m2 a jejíž účinnost potvrdil i prestižní institut ECARF zabývající se výzkumem alergií. Zbaví domácnost polétavých částic PM2.5 (=částečky o velikosti menší než 2,5 mikronu), kam patří částice prachu, smog, nebo alergeny. Hravě si poradí také s bakteriemi a viry a čistotu vzduchu hlídá automaticky. Na webových stránkách můžete zjistit, jak vám dokáže pomoci v jednotlivých ročních obdobích.

reklama

Komerční tip

reklama