reklama

Solidarita se vyplatí, říká ministr

Bratislava - Nový slovenský ministr pro národnostní menšiny Dušan Čaplovič hovoří tom, jak zlepšit situaci nejchudších Slováků.

Situace je dramatická, říká ministr Čaplovič.
Situace je dramatická, říká ministr Čaplovič. | Foto: Ludvík Hradilek

Infobox

Infobox

DUŠAN ČAPLOVIČ

  • Narodil se v roce 1946 v Bratislavě.
  • Působil ve Východoslovenském muzeu, Archeologickém ústavu a Slovenské akademii věd.
  • Od roku 2002 je poslancem Národní rady za SMER.
  • Letos v červenci se stal místopředsedou vlády pro vědomostní společnost, evropské záležitosti, lidská práva a menšiny. Současně je místopředsedou vládní strany SMER-SD.

Aktuálně: Slovensko je ze všech zemí EU nejvíce ohroženo chudobou. Vnímáte to také tak?

Samozřejmě. Vyhlásili jsme boj proti chudobě. Byl jsem v některých osadách a vím, že situace je dramatická.

Aktuálně: Co je podle vás příčinou chudoby?

Nízké vzdělání lidí a fakt, že nejsou podmínky pro zaměstnanost. Znám firmy, které Roma nezaměstnají. Svůj podíl také hrají obce. Například v jedné teď nedávno vystěhovali Romy z obce. Myslí si, že tím problém vyřeší. Ale to se mýlí. Chci tam příští týden zajet a vysvětlit starostovi, že takto to dělat nelze.

Aktuálně:  Jaké je podle vás řešení?

Důležitý je fakt, že můžeme nyní získat peníze z Evropského sociálního fondu. Pak je ale nutné dělat komplexní opatření, šitá na míru jednotlivých regionů. Obec nemůže vymyslet jenom projekt na zlepšení bydlení ve vyloučených lokalitách, ale musí řešit zároveň i vzdělanost, zaměstnání, dostupnost služeb a podobně.

Aktuálně: Jak chcete obce přinutit, aby řešení skutečně hledaly a dělaly komplexní projekty?

Je to otázka předjednání. Chci více jednat s Asociací měst a obcí, vést s nimi dialog. Motivací ale pro ně budou jistě i peníze z ESF.

Aktuálně:  Čím chcete začít?

Nechám experty vybrat jedno místo, kde se můžeme inspirovat - kde se udělala komplexní opatření a kde se daří situaci řešit. Pak nechám vybrat tři osady, kde jsou velké problémy a tam začneme s pilotními projekty. Chci také zavést povinnou předškolní docházku pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí už od 5 let, více romských asistentů a větší normativ na žáka z tohoto prostředí. Solidarita se vyplatí.

Aktuálně:  Postupovala podle vás minulá vláda špatně?

Řada jejích kroků byla dobrá jako třeba obědy ve školách za korunu, aktivační práce nebo stipendia za prospěch. Ale ty kroky byly velmi roztříštěné, proto nejsou výsledky tak viditelné. Navíc reforma sociálních dávek dolehla na ty nejchudší a situaci ještě více zkomplikovala.

Aktuálně: Co tedy chcete změnit?

Hlavně se chci stát koordinátorem. Budu jednat se všemi resorty, kterých se to týká, a budu chtít dělat kroky propojeně. To samé pak budu chtít po samosprávách. Měl by vzniknout trialog stát-kraje-obce. Proč bychom my, majoritní společnost měli chtít, aby se do takovýchto opatření dávaly peníze? Čím méně lidí bude žít na okraji, tím bude celá společnost lépe prosperovat. Solidarita se nám vyplatí. Je daleko lacinější dělat tyto kroky, než řešit kriminalitu, problémy s drogami, které jsou důsledkem života na okraji. Pokud bychom to neřešili nyní, můžeme na to jako majoritní společnost doplatit.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama