reklama

Situace na hypotečním trhu a jak získat nejlevnější hypotéku

Dostupnost tuzemského bydlení je v současné době nedostačující a vlastní nemovitost se pro velkou část obyvatel České republiky začíná pomalu ale jistě stávat nedostupnou metou.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Shutterstock.com

Jen v Praze se ceny bytů vyšplhaly na průměrných 110 tis. Kč za m2 a za vlastní peníze bez nutnosti hypotečního úvěru si vlastní bydlení může dovolit skutečně jen málokdo. Nabídka hypoték na trhu je obrovská, ale je třeba se v ní správně zorientovat.

V krátkosti zmiňme základní informace o hypotečním úvěru. Hypoteční úvěr neboli hypotéka je půjčka zajištěná zástavou nemovitosti, obvykle té samé, na kterou je hypoteční úvěr poskytován. Může jít ale i o jinou nemovitost, např. pokud se rodiče rozhodnou pomoci svým potomkům a zaručí se svou vlastní nemovitostí. Hypoteční úvěr je nejčastěji účelový, tedy sloužící k nákupu domu či bytu, jenž bude sloužit k bydlení či pronájmu, stavbě či rekonstrukci domu či bytu, refinancování hypotéky, či majetkovému vypořádání.

Jak na hypotéku

Abychom hypotéku získali, musíme splňovat několik základních podmínek. Ty se neustále mění, často v návaznosti na aktuální situaci ve světě, např. i s ohledem na probíhající pandemii koronaviru. Základní podmínky určuje Česká národní banka, přičemž banky si je mohou v mezích zákona upravovat. Pomineme-li základní podmínky, jako je např. věk více než 18 let, způsobilost k právním úkonům, nebo přechodný či trvalý pobyt v ČR, musí žadatelé o hypotéku splňovat ještě další důležité podmínky.

Mezi jednu ze základních patří dostatečná bonita, tedy jakási finanční důvěryhodnost, vycházející z finančních poměrů žadatele o hypotéku. Jde o schopnost klienta řádně a včas splácet svůj hypoteční úvěr a pro banky jde o jeden z nejdůležitějších ukazatelů. Protože právě na základě bonity se banka rozhoduje, zda hypotéku poskytne.

Další podmínkou je, že žadatel nesmí mít větší záznamy v některých typech registrů dlužníků, jako jsou např. BRKI, NRKI, či SOLUS za posledních 3 - 5 let. Je-li žadatel v insolvenci či exekuci, je jeho šance na získání hypotečního úvěru v podstatě nulová.

Významná je rovněž hodnota zástavy, tedy nemovitosti, kterou bude žadatel ručit za poskytnutý hypoteční úvěr, který musí být vždy nižší než hodnota zástavy. Podle aktuálních pokynů ČNB může být hypoteční úvěr poskytnut na maximálně 90 % z ceny nemovitosti, minimálně 20 % z odhadní ceny nemovitosti tedy musí žadatel doplnit z vlastních úspor (ve výjimečných případech stačí 10 %).

Srovnání hypoték

Na trhu je mnoho bankovních institucí s více či méně výhodnými podmínkami pro získání hypotéky. Pro začátek je určitě dobré navštívit zkušeného hypotečního poradce, nebo si alespoň na internetu vyzkoušet hypoteční kalkulačky jednotlivých bank, kde je třeba vyplnit cenu nemovitosti, výši plánované půjčky, dobu splácení a dobu fixace. Díky hypoteční kalkulačce si rychle spočítáte orientační výpočet splátky, úrokovou sazbu a od toho se pak můžete posunout dále. Uvažujete-li o hypotečním úvěru v Plzni a jejím okolí, není nic jednoduššího, než se obrátit na HypotekaPlzen.cz, kde Vás finanční konzultant David Tyr provede celým procesem a vymyslí to nejlepší řešení pro Vás i Vaše finance. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama