reklama

"Dej pusu babičce!" Nenuťte děti dělat, co nechtějí. Předcházíte obtěžování

Vychovávejte děti k tomu, aby řekly, když něco nechtějí nebo se jim něco nelíbí. Ve zkratce přístup, který podle odbornice Kateřiny Trávníček může zabránit negativním sexuálním zkušenostem a obtěžování. "O souhlasu, nastavování hranic a tělesné integritě se s dětmi bez nadsázky bavte už od plenek," nabádá. Jak na to? Podívejte se do galerie.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

"Pro generaci našich rodičů a prarodičů je někdy těžké přijmout, že je vedení k tělesné integritě důležité od dětství," říká Kateřina Trávníček působící v organizaci Konsent, kde jako lektorka učí rodiče komunikovat s dětmi o sexu a vztazích. "Je to dáno tím, že sami sebe v roli rodiče hodnotili především na základě toho, jestli je jejich dítě 'hodné'. Většinu z nás by nenapadlo, že máme možnost odmítnout dát pusu smradlavému strýci," vysvětluje odbornice.

"Pokud vnímáme, že někdo jiný může nakládat s naším tělem, nedává nám to nejlepší zprávu o naší hodnotě. Schopnost postavit se za sebe je nastavení, které si většina soudobých rodičů pro své děti přeje, a je škoda tuto 'schopnost' vypnout jen proto, že nechceme ranit něčí city. Naopak na kurzech rodiče učím, aby oni zase své děti učili, že můžeme blízkého zklamat nebo neuspokojit, pokud je to v rozporu s jejich potřebami, a přesto to nemusí jejich vztah ohrozit," vysvětluje Kateřina Trávníček, psychoterapeutka ve výcviku, která týdně publikuje ve vzdělávacím seriálu Více lehkosti v rodičovství, založila Školičku Šídlo a věnuje se popularizaci duševního zdraví rodičů.

V galerii vysvětluje, od kolika let a jakým způsobem můžeme s dětmi témata souhlasu, nastavování hranic a tělesné integrity probírat.

reklama
reklama
reklama