reklama

Rusko chce mít monopol na černé zlato

Moskva – Jeseterům hrozí vyhynutí, tvrdí ruský ministr zemědělství Alexej Gordejev. Plánuje proto přísný dohled nad obchodem s černým kaviárem.

Foto: Aktuálně.cz

"Potřebujeme co nejdříve zákon o obchodování s jesetery a jejich kaviárem, musíme učinit zásadní rozhodnutí a zavést státní monopol," řekl Gordejev na zasedání vlády.

Vláda nerozhodla, ale premiér Michail Fradkov požádal šéfa zemědělství, aby začal pracovat na potřebných zákonech.

Myšlenka na zestátnění obchodu se objevila už několikrát od pádu Sovětského svazu. Vláda totiž  chtěla dát do pořádku obchod s cenným vývozním artiklem, který doposud ovládají mafiánské skupiny.

Kaviár si hlídali carové i bolševici

Centrální moc v Rusku ovládala výnosný obchod s černým kaviárem jak za cara, tak za bolševického režimu. V devadesátých letech ale státní monopol skončil a jesetery začala současně ohrožovat dvě nebezpečí: pytláctví a znečištění životního prostředí.

Téměř všichni jeseteři na zeměkouli se třou na jediném místě: v řekách, které tečou do Kaspického moře. Kaviár (jeseteří jikry) se prodávají v Ázerbajdžánu, Íránu, Kazachstánu, Turkmenstánu a Rusku.

Kilogram nejlepšího kaviáru Beluga stojí v Moskvě 24 tisíc rublů (přes 20 tisíc korun), ale v Londýně je více než šestkrát dražší.

Spojené státy dokonce letos zakázaly dovoz tohoto druhu kaviáru kvůli obavě, že ryby, které ho "produkují", by mohly ve volné přírodě úplně vyhynout. Podle expertů se počet ryb tohoto druhu snížil za posledních dvacet let na desetinu.

Pytláci loví až patnáckrát více, než je dovoleno

Oficiální limit na výlov jeseterů je 250 tun ročně. Pytláci však na limity nehledí a ministr zemědělství tvrdí, že ve skutečnosti se loví desetkrát až patnácktrát více a že vzácný druh ryb je před vyhynutím.

O ostatní levné ryby ale podle Gordejeva v Rusku není zájem a rybolov upadá. V minulém roce klesl rybolov podle statistik ruského ministerstva zemědělství na úroveň z roku 1964.

reklama
Doporučené recepty
    reklama