Rušičky stály režim 70 milionů ročně
A: Jak se StB dařilo omezovat práci Svobodné Evropy? Byla v něčem úspěšná?
Aktivity StB se dají rozdělit na dvě části. Jednak to bylo nasazování agentů přímo do rádia, v čemž StB tolik úspěšná nebyla. Tou druhou částí byla pasivní obrana pomocí rušiček, v ní už StB dopadala lépe. V Československu byly rušičky v provozu od roku 1952 až do prosince 1988 - skoro nejdéle z celého východního bloku. Poslouchání Svobodné Evropy hodně znepříjemňovaly, někdy i úplně znemožňovaly.
A: Kde rušičky stály a jak vlastně fungovaly?
Rušičky tvořily jednotný systém po celém východním bloku. Takže třeba od nás se kvůli délce vln rušilo vysílání do Sovětského svazu a ze Sovětského svazu zase vysílání pro nás. Ale rušičky stály také přímo u velkých měst, kde rušily signál přímo pro ně. V Praze stála třeba na Pavím vrchu nad Smíchovem. Velká rušička byla také u Poděbrad.
A: Kolik stál jejich provoz?
Máme údaje k 80. létům, kdy se na rušení vydávalo ročně 70 milión korun, takže obrovská částka. Dokonce se tehdy plánovala investice na obnovu rušiček, která by přišla na 500 miliónů. K tomu ale pak naštěstí už nedošlo.
A: Význam Pavla Minaříka byl podle vás až v propagandě, která se spustila po jeho návratu. Jak ta propaganda vypadala a jak ji měla StB připravenou?
Státní bezpečnost to měla naplánované a rozpracované dopředu. Minaříkovi hrozilo v polovině 70. let vyhození kvůli snižování počtu zaměstnanců Svobodné Evropy. Proto raději sám podal výpověď a vrátil se, samozřejmě podle pokynů StB. Předem byly připravené tiskové zprávy, které šly do celého světa. Přesně naplánované byly také publikace, které měly o Minaříkovi vyjít, počet vystoupení v televizi, články v novinách a podobně.
A: Věděli redaktoři Svobodné Evropy o tom, že mezi nimi jsou agenti? A dokázali některé z nich odhalit?
Celou řadu z nich dokázali odhadnout a dávali si na ně pozor. O Minaříkovi ale třeba celou dobu vůbec netušili. Nakonec to ale nevadilo. StB nebyla ve Svobodné Evropě tak nebezpečná a redaktory nikdy přímo neohrozila. Rozhodně jim ale znepříjemňovala práci i život.