reklama

"Budeme se stěhovat?" Co říct dětem, když se rozvádíte

Děti, které se ocitnou ve složité situaci rozchodu či rozvodu rodičů, mají často pocit, že za něj můžou samy, a bojí se změn, které je čekají. Rodičům, kteří chtějí snížit dopad svého rozhodnutí, pomáhá mediátorka, lektorka a právnička Halka Jaklová. Radí, jak citlivě reagovat na potřeby potomků a lépe s nimi komunikovat.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

"Je těžké dát univerzální návod, jak s dětmi mluvit o rozchodu rodičů, protože každé dítě má jiné potřeby. Existuje nicméně několik doporučení, které rodičům dáváme," říká Halka Jaklová, která působí ve společnosti Aperio, poskytující podporu rozvádějícím se rodičům například právním a psychologickým poradenstvím, dlouhodobým podpůrným programem, mediací i krizovou linkou.

"Mluvte s dětmi o tom, co se děje, pokud možno v době, kdy se změny dějí. Nejlépe ještě před tím, než se začnou dít. Připravte je na ně, ať nejsou zaskočené," radí mediátorka, lektorka a právnička. "A pokud to jde, mluvte o zásadních změnách jako oba rodiče společně. Pokud to nejde, tak alespoň slaďte sdělení, aby informace byly pro děti konzistentní a neměly v hlavě zmatek," radí.

Jakými dalšími způsoby snížit dopad rozchodu rodičů na děti? Podívejte se do galerie.

reklama
reklama
reklama