reklama
 

Zdravé svačinky od Zdravé 5

Děti se novým dovednostem nejlépe naučí hrou, o čemž se Zdravá 5 přesvědčuje každý den již 14 let. Dobré jídlo z čerstvých surovin, správně nutričně vyvážené, voňavé, krásně nazdobené na talíři, připravené s láskou a ve společnosti milých lidí snědené - k takovému životnímu stylu inspiruje děti ve školkách a školách Zdravá 5. Jde o unikátní vzdělávací program Nadačního fondu Albert.

Foto: iStock

Připravit správně vyváženou svačinu, aby splnila svůj účel - tedy zasytila mezi hlavními jídly a dodala energii - není až zase taková věda. Stačí si osvojit několik základních principů, zapojit fantazii a věnovat přípravě trošku času.

Zdravá 5 učí děti již od mateřských škol sestavit si nutričně vyváženou svačinu podle výživového talíře. Z barevných políček talíře se děti dozvědí, že polovinu svačiny tvoří ovoce nebo zelenina (podle toho, zda volíme sladkou nebo slanou variantu svačiny). Dále sacharid pro energii - pečivo, vločky, cereálie. V poslední době jsou hodně oblíbené tortilly, naplnit je můžete v podstatě čímkoliv.

Neměly by chybět bílkoviny, které zasytí a ze kterých se tvoří svalová hmota - polotučné mléčné výrobky, tvarohové nebo tvrdé sýry, kvalitní šunka s vysokým obsahem masa, ryby v podobě pomazánky nebo salátu a luštěniny. Víte, kolik báječných pomazánek se dá připravit z luštěnin, ryb, bílého masa a mléčných výrobků?

Ptáte se, co tuky? Těch zdravých se rozhodně nebojte. Pečivo namažte slabou vrstvou másla, salát zakápněte kvalitním olivovým olejem a pokud mají Vaše děti rádi například avokádo, dopřejte jim ho také. Nezapomínejte na nesolené oříšky a semínka, uvidíte, kde všude najdou při svačince uplatnění - do mléčných výrobků, jako posýpka salátu nebo jen tak do krabičky na zobání.

A co na svačinku rozhodně nepatří?

  1. V první řadě zapomeňte na všechny polotovary. Naprosto zbytečné, bez prospěšných živin pro tělo, jsou veškeré výrobky obsahující převážně cukr, tedy cukrovinky a cukrárenské výrobky - koblihy, čokoládové tyčinky, bonbony, nutella, buchty, balené croissanty.  Těch vidí lektorky Zdravé 5 ve svačinových boxech dětí bohužel 90 %. Pokud chcete občas volit ke svačině sladkou chuť, přibalte dětem raději domácí ovocný nebo tvarohový koláč, ovesné sušenky, ořechovou tyčinku bez polevy, tvaroh s ovocem, medem s oříšky nebo jogurt s domácí zavařeninou a semínky. Výborné jsou i domácí zapečené müsli s oříšky, semínky a sušeným ovocem nebo muffiny.
  2. Nevhodné na svačinu jsou také nekvalitní uzeniny nebo majonézové saláty, například studený párek nebo vlašský salát. Chléb nebo houska s vysokoprocentní šunkou a sýrem doplněná o kousky zeleniny je pro tělo mnohem nutričně zajímavější.
  3. Pokuste se také vyhnout jakýmkoliv pamlskům v lákavých obalech, jako jsou přesolené chipsy nebo sýrové tyčinky, přeslazené křupinky nebo dezerty jako jsou třeba smetanové pudingy se šlehačkou. Zkuste si někdy přečíst etiketu těchto výrobků, živiny prospěšné pro tělo dětí ani své v nich nenajdete.
  4. Nesmíme zapomenout ani na pití. Do svačinové tašky rozhodně nepatří energetické nápoje, sladká pitíčka nebo barevné limonády. Vyměňte je za čistou pramenitou vodu, slabý ovocný čaj nebo lehce naředěný ovocný sirup, případně 100 % džus, s vodou.

Hledáte inspiraci? Podívejte se na správné recepty Zdravé 5:

http://www.zdrava5.cz/pro-rodice/varime-detem.

Připraveno ve spolupráci s Nadačním fondem Albert.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama