reklama

Zbavte děti únavy a problémů s imunitou díky čínské medicíně

To, že na jaře trpíme “pozimní” únavou a často i drobnými nemocemi, už jsme si zvykli a umíme s tím bojovat. Jak ale řešit podobné věci u dětí, a co za únavou a nemocí vůbec stojí?

Foto: iStock

Nikdo z nás asi nechce pravidelně užívat klasické léky. Je ale samozřejmé, že někdy je návštěva lékaře a případné braní antibiotik (nebo jiných léků), nutností. Jindy se ale vyplatí vyzkoušet alternativnější přístupy bez chemie.

Já jsem tentokrát vsadila na tradiční čínskou medicínu a na výše zmíněné dětské obtíže, které často souvisí s narušenou imunitou, se zeptala vedoucí lékařky kliniky tradiční čínské medicíny Meridian, doktorky Štefánie Ebenové.

Jak to vidí tradiční čínská medicína…

"Podle tradiční čínské medicíny (dále TČM) je imunita, přirozená odolnost organizmu vůči onemocněním a schopnost samoopravných mechanizmů, popsaná jako harmonická cirkulace toku zdravé energie tělem. Její součástí je i obranná energie, která cirkuluje na povrchu těla a tvoří bariéru pro vstup vnějších patogenních činitelů dovnitř těla.

Pomyslnou "osou imunity" jsou tři důležité orgány: plíce - místo, kde se zdravá čchi tvoří, slezina, které v pojímání moderní medicíny nejvíce zodpovídá trávení, a ledviny, kde má zmiňovaná obranná energie svůj kořen i proto, že právě ledviny jsou dle TČM zdrojem jangové čchi. Ta do systému vnáší pohyb a celý organizmus zahřívá na "provozní" teplotu. Když chceme u dětí posilovat imunitu, musíme pracovat na vyladění této osy," říká doktorka Ebenová

Pomozte svým dětem jednoduchými opatřeními

Podle TČM vede fyzické a psychické vyčerpání u dospělých a bohužel také u dětí ke snížení imunity. Děti jsou vyčerpány přemírou aktivit a často žijí v neustálém napětí. Když je málo energie, chybí i obrana těla, která ho má chránit před nepříznivými vlivy vnějšího okolí. Doba je tak rychlá, že nejen dospělí, ale také děti, potřebují dostatek odpočinku, klidu a samozřejmě rodinou pohodu, aby tělo fungovalo jak má.

Doktorka Ebenová vysvětluje: "Nesmírně důležité, hlavně během chladnějších měsíců, je podporování vnitřního tepla. Nejlepší snídaně je ta teplá, ideální jsou kaše a vývary. Naopak čerstvé ovoce a zelenina ochlazují. Chlad znamená stažení, koncentraci dovnitř. Obranná energie opět neproudí, navíc zpracování čerstvých potravin stojí organizmus více času i sil. I proto také jogurt ke snídani je tou nejhorší volbou. Když čerstvé jablíčko, tak jako svačinku během dne. Když jogurt, tak pokojové teploty, opět během dne a čerstvý, ne s trvanlivostí několik týdnů (v takovém moc střevní mikroflóru podporujících probiotik nebude).

Všeobecně, co se mléčných výrobků týče, méně je někdy více. Mají tendenci organizmus zachlazovat a zahleňovat. Takže když k tomu má dítě sklon, vyhněte se jim, nebo nahraďte "lehčí" kozí, ovčí nebo sojovou variantou, mléko těmi rostlinnými. Z nápojů opět upřednostňujeme teplé, teplou vodu nebo bylinné ev. ovocné čaje. Na zahřátí je výborný ten zázvorový. V případě, že ho ale podáváme při počínajícím nachlazení nebo viróze, tak určitě bez medu, ale hlavně bez citrónu. Jeho kyselost patogenní energii vtahuje dovnitř, my jí potřebujeme dostat k povrchu a vypotit."

Maminky, nebuďte úzkostlivé

Na závěr našeho povídání paní doktorka varuje: "Maminky, nebuďte úzkostlivé. Je známo, že děti, které žijí v souladu s přírodou, bývají zdravější. Je to i z toho důvodu, že přichází do kontaktu s větším počtem druhů mikroorganismů, které žijí na rostlinách i zvířatech a "v dobrém" stimulují náš imunitní systém. Ten když netrénuje - také přijde o svaly…

K tomu patří samozřejmě i pobyt na čerstvém vzduchu a sluníčku (důležitý imunostimulační úkol vitaminu D), a samozřejmě dostatek pohybu. Povrch těla ale musíme před chladem chránit, v zimě právě nechráněným povrchem, především hlavy, krku a horních zad, vstupuje do těla vítr a chlad. Dle TČM se malé děti, především v prvním cyklu života (u holčiček přibližně do sedmi, u chlapců do osmi let) mají tendenci přehřívat. Představte si zpocené vlásky, planoucí tvářičky a tu spoustu energie. Přispět k tomu může i horko, které si dítě přináší z nitroděložního vývoje, očkování, předchozí nedoléčené nemoci. Nadbytečné horko vadí především plicím (opakované infekce horních cest dýchacích, astma, alergie, ekzémy) a v organizmu může "stravovat" zdravou energii. Potom chybí i ta obranná.

Tento stav může diagnostikovat praktik TČM a příslušnými prostředky, většinou bylinkami nebo akupunkturou, ho může pomoci zvládnout. Také může podpořit imunitu před sezónou baňkováním specifických bodů na zádíčkách. Je to nebolestivé a pro děti i zábavné."

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama