reklama

"Tahle hračka je moje." Co dělat, když spolu vaše děti neustále bojují

Pokud vnímáte, že vztah vašich dětí není ideální, máme pro vás dobrou zprávu. Podle psycholožky a porodní asistentky Kristiny Zemánkové můžete jejich vztah ovlivnit. Během sporů vystupujte jako mediátor, nechte děti aktivně hledat řešení a nepřidávejte se na stranu jednoho z nich.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Hádají se vaše děti, dělají si naschvály a pouští se do rvaček? Pokud máte pocit, že se sourozenci nemají rádi, a chtěli byste jejich vztah nějakým způsobem navigovat, psycholožka a porodní asistentka Kristina Zemánková dává několik praktických rad.

"Nejprve si odpovězte na pár otázek a prozkoumejte situaci. Vzpomeňte si na vaše vztahy se sourozenci v dětství, pokud jste sourozence měli," říká Zemánková. Takové otázky podle ní mohou znít: Měli jste mezi sebou neshody? Čeho se týkaly? Co vás na sourozencích štvalo? Co vás štvalo na tom, jak vaše spory řešili rodiče?

Největší výzva u sourozeneckých neshod  podle ní pak spočívá v tom, že jako rodiče vás potřebují obě dvě strany. "Cílem péče tedy není přidat se na stranu jednoho ze sourozenců a druhého poslat na hanbu. Záměrem má být nalezení společné cesty, kde se všichni budou cítit přijatí a milovaní, že mají v rodině své místo a jsou v bezpečí," říká.

Jak nalézt společnou cestu? Jak dávat všem dětem stejné množství pozornosti a co dělat v případě násilí? Podívejte se do galerie. 

reklama
reklama
reklama