reklama

Těhotní tatínkové tloustnou a cítí porodní bolesti

Většina nastávajících maminek přibere v těhotenství nějaké to kilo. Ale nejen maminek: výzkumy ukázaly, že během těhotenství partnerek tloustnou i nastávající otcové! Platí to nejen u lidí, ale také u některých druhů primátů. Ano, během těhotenství svých partnerek tloustnou i opičáci!

Těhotenství
Těhotenství | Foto: Profimedia.cz

Většina nastávajících maminek přibere v těhotenství nějaké to kilo. Ale nejen maminek: výzkumy ukázaly, že během těhotenství partnerek tloustnou i nastávající otcové! Platí to nejen u lidí, ale také u některých druhů primátů.

Ano, během těhotenství svých partnerek tloustnou i opičáci! Potvrdili to lékaři, kteří v rámci výzkumu pečlivě sledovali změny váhy u dvou druhů tamarínů, monogamních druhů opic, jejichž samci se chovají jako vzorní otcové. Měřili váhu samců od početí po narození potomka, přičemž po celou dobu dostávali samec i samice stále stejné množství potravy. A výsledek? Překvapující, až úsměvný!

Opičáci přibírají na váze

„Zjistili jsme, že samci v průměru získali během těhotenství navíc asi deset procent tělesné hmotnosti," uvedla Toni Zeigler z týmu Wisconsinské univerzity. Důvodem byl zřejmě hormon prolaktin, který u samic podporuje tvorbu mléka. Jeho vyšší množství v těle samců je příčinou toho, že přibírají na váze.

O solidárnosti opičáků lze stěží spekulovat. Odborníci si biologické změny, k nimž u samečků dochází, vysvětlují tak, že se jejich tělo cíleně připravuje na větší ztrátu energie poté, co se potomek narodí a otec ho bude muset nějaký čas uživit i s kojící matkou.

Muži tloustnou také

Podobný jev lze sledovat také u vyspělejších primátů druhu homo sapiens sapiens. Podle společnosti Onepoll, která zkoumala 5 000 mužů, přibere nastávající otec během těhotenství své partnerky v průměru 6,35 kilogramů, tedy přibližně 5 cm v pase. Dochází u něj také k hormonálním změnám: o celou třetinu klesá hladina testosteronu.

Ne vždy je ovšem na vině matka Příroda. Celá pětina zkoumaných mužů přiznala, že v době těhotenství své partnerky začala dostávat větší porce. Doma se také vzhledem k ženským chutím objevovalo mnohem víc dobrot než dříve. A čtvrtina mužů údajně začala víc jíst jen kvůli tomu, aby partnerka nepřibírala sama. Mezi jejich oblíbená „těhotenská" jídla patřila pizza, čokoláda, chipsy a pivo.

Psychika udělá své

Ke všemu výše zmíněnému se u mužů, zejména u těch citlivějších, někdy mohou přidružit psychosomatické obtíže, popsatelné nejpřesněji jako „solidární těhotenství". Nastávající otcové při nich trpí ranními nevolnostmi, případně častými výkyvy nálad podobně jako jejich těhotná partnerka.

V tomto případě ovšem není podle odborníků příčinou  skutečný fyzický stav, nýbrž autosugesce. Milující partneři se prostě do pocitů své těhotné polovičky dokážou natolik vcítit, že cítí skutečné obtíže bez prokazatelných fyziologických příčin.

Úsměvná kuváda

Však také mnohé kultury znají pradávný rituál, který provází porod: zatímco žena rodí mimo domov, nastávající otec leží doma v posteli a sténá bolestí. Symbolicky tak na sebe přebírá část porodních útrap a rizik.

Rituály spojené s těhotenstvím mužů označil antropolog Edward B. Taylor termínem kuváda (couvade), což znamená „připravovat se" či „sedět na vejcích". Vyvinuly se zřejmě z nepřímého pocitu viny za to, že muž přivedl ženu do jiného stavu, a ona tudíž při porodu trpí.

Co si o tom myslíte vy? Je kuváda vyvolaná starými zvyky, černým svědomím nebo hormony? Diskutovat o tom můžete pod článkem.

zdroj: babyweb.cz

,,Těhotní muži" přiznávají!

  • Během prvního manželčina těhotenství jsem přibral 17 kg. Manželka je tuším o 10 kg lehčí než před prvním těhotenstvím, mně ale ta kila zůstala.
  • Přepadaly mě hrozné chutě na sladké. Ještě větší než manželku.
  • Začal jsem se ládovat kyselými okurkami, i když jsem je nikdy předtím nemusel.

reklama
reklama
reklama