reklama

Podpořte sebevědomí svého teenagera: Poděkuje vám

Abyste porozuměli odmlouvajícímu, drzému nebo nekomunikativnímu stvoření, které se najednou usídlilo v těle vaší ratolesti, potřebujete velkou dávku empatie. Představte si, že je trápí pocity nedostatečnosti, strach z odmítání a velmi nízké sebevědomí.

Foto: iStock

"To je normální," můžete odbýt starosti dospívajících mávnutím ruky. Vždyť jste prožívali to samé a svět se kvůli tomu nikomu nezhroutil. Dnešní mládež ale čelí nerealistickým nárokům na sebe sama.

V životě vyhraje ten, kdo najde vnitřní rovnováhu. Na to máme tendenci často zapomínat, protože tuhle hodnotu překryje touha po úspěchu a splnění představ, které o dobrém životě máme. Pomozte proto svým dětem, aby se naučily akceptovat se takové, jaké jsou, a prokážete jim velkou službu. Těžkosti pak budou zvládat s jasnou myslí a rozvahou.

Jak naučit své pubertální dítě, aby přijímalo samo sebe?  

1) Sportovní aktivita

Dospívající ji potřebují vykonávat pravidelně, hlavně když uvážíme, kolik času stráví před svítící obrazovkou. Teenageři jsou mnohdy nespokojeni se svým vzhledem a cvičení by mohlo zabít dvě mouchy jednou ranou: pohyb zlepší náladu a tělo bude pevnější, pružnější, silnější.

2) Hra na nejlepšího kamaráda

Puberta je nelítostná také v tom, že se začneme srovnávat a ostatní nám připadají hezčí, schopnější, lépe oblečení, se zajímavějšími přáteli. Dospívající člověk by se měl naučit mluvit se sebou laskavě, jako s nejlepším kamarádem. Obzvlášť ve chvíli, kdy se mu nepovedl test nebo mu dal jeho romantický protějšek košem. Vysvětlete dítěti, že se nemusí neustále vnitřně shazovat, a vyzkoušejte s ním, jak by mluvilo na svého nejlepšího kamaráda, který by byl smutný.

3) Srovnávat se s ostatními

Děláme to všichni, ale teenageři ještě víc než ostatní. Bohužel sociální sítě jim v pocitech nejistoty a méněcennosti ještě nahrávají. S dítětem hodně mluvte, pokud vám to dovolí. Ptejte se ho na to, co by získalo, kdyby jeho fotky měly tolik "lajků" jako vrstevníka, kterého obdivuje. Bavte se s ním o tom, co pro něj znamená být spokojený. V tomhle věku je zásadní, zda je člověk přijímán svým okolím, ale dejte své dceři či synovi najevo, že toto přijetí začíná u každého zevnitř.

4) Silné stránky

Zaměřte se na koníčky a talenty své ratolesti, podporujte je. Podle psycholožky Susan Harterové se pocit sebehodnoty u teenagerů buduje přes uznání jejich talentů nebo úspěchů ve škole, blízká přátelství neboo pocit, že jsou pro druhé přitažliví.

5) Dobrovolničení

Být pro někoho užitečný je velmi smysluplné a je skvělé s tím začít co nejdřív. Mladí lidé jsou také často nadšení, mají energii a pocit, že mohou změnit svět. Pomozte najít svému dítěti aktivitu v tomhle ohledu, která je blízká jeho povaze. Ať už je to pomoc v útulku, doučování menšího dítěte a podobně.

reklama
Doporučené recepty
    reklama