Lesní chlapec Ray: nejasnosti v jeho příběhu!
„Jsem na světě sám. Nevím, kdo jsem. Prosím, pomozte mi," první slova nenápadného teenagera šokovala berlínské policisty. O to víc, že byla pronesena anglicky.
„Jsem na světě sám. Nevím, kdo jsem. Prosím, pomozte mi," první slova nenápadného teenagera šokovala berlínské policisty. O to víc, že byla pronesena anglicky.
Dítě vyrůstající v lese se občas objeví v zapadlých koutech světa, třeba v Indii, Africe či na Balkáně. Nejznámější z nich se stal podkladem pro postavu slavného Mauglího z Knihy džunglí. Příběh chlapce Raye se však odehrál přímo v srdci Evropy - v sousedním Německu a možná i na našem území.
Asi sedmnáctiletý, blonďatý, modrooký chlapec přišel bez dokladů, jen s batohem, stanem a spacákem. Mluvil plynně anglicky a znal několik slov německy. „Nevypadal jako tulák, byl umytý, nesmrděl, na sobě měl jednoduché, ale čisté šaty. Je v dobré fyzické kondici," popsala překladatelka, která byla u prvního chlapcova setkání s policií.
Pomoc najdeš v Berlíně!
Ray nebyl vyděšený, jen tichý, klidný a možná mírně zmatený. Nejeví žádné znak zneužívání. Jeho příběh zní jako z románu: Nezná své příjmení, nepamatuje si, odkud jeho rodina pochází. Maminka Doreen zahynula před pěti lety při autonehodě. Tehdy mu bylo asi dvanáct let. Vypravili se s tátou Ryanem do lesů a od té doby přežívali v přírodě. Živili se lovem a sběrem lesních plodů. Byli stále v pohybu, přespávali v chatách nebo ve stanu v lese.
Otec se však před dvěma týdny zřítil z vysokého místa a podlehl svým zraněním. Ray ho pochoval v mělkém hrobě, který zakryl kameny, někde v lese a podle jeho rady vyrazil do Berlína. Tam najdeš pomoc, tvrdil otec.
Chlapec šel podle kompasu dva týdny na sever, takže tělo zřejmě leží někde v Krušných horách nebo v Bavorském lese, ať už na jedné, či na druhé straně hranic. Do pátrání se proto zapojil Interpol a také česká policie. „Snažíme se získat informace z ostatních zemí. Kontaktovali jsme policii v jednotlivých státech, abychom shromáždili podklady o chybějících mladistvých a porovnali data," uvedl tiskový mluvčí berlínské policie Klaus Schubert.
Milý, ale nešťastný
Chlapec byl zatím vzhledem k věku umístěn v berlínském útulku pro mladistvé, kde odborníci ověřují, zda je jeho výjimečná historka pravdivá, či zda nejde jen o selhání paměti v důsledku posttraumatického šoku. Rayova ošetřovatelka Beata Kohnová potvrzuje, že nejde o žádného divocha. „Sleduje televizi, hraje bowling, sprchuje se a chodí s ostatními na procházky. Je ke každému velmi milý. Navenek vypadá spokojeně," uvedla.
Z hlediska vývoje je chlapec v pořádku fyzicky i duševně, podle psychologů však špatně snáší socializaci. Postel je na něj příliš měkká, v lese na zemi se mu spalo lépe. Horká sprcha a mýdlo ho uvádějí do rozpaků. Zřejmě by se nejraději vrátil zpět do divokých lesů. Na případný návrat k bývalému životnímu způsobu si ale bude muset počkat nejméně do své plnoletosti, až se dostane z moci úřadů.
Skutečnost? Trauma? Fikce?
Podobně rozvířil pozornost světových médií na roce 2005 dvacetiletý Andreas Grassl. Potuloval se po ulicích městečka Sheerness v Kentu naprosto zmatený a vůbec nemluvil. Komunikoval výhradně prostřednictvím hry na klavír. Získal proto přezdívku Piano Man. „Poznalo" ho mnoho lidí, ale všechna tvrzení se ukázala být mylná. Nakonec bylo po velkém pátrání zjištěno, že jde o psychicky labilního mladíka ze zapadlé vísky v Německu.
Je Ray novodobý evropský Mauglí, či se nakonec ukáže, že jeho osud byl stejně prostý jako Grasslův? Nebo jde o nešťastníka, jemuž se vše v hlavě popletlo v důsledku posttraumatického šoku po nějakém děsivém zážitku? Možná si také jen někdo z veřejnosti vystřelil a pustil do světa další povedený hoax... Už teď však chlapcům příběh dostává trhliny - jeho stan ani fyzický stav podle odborníků neodpovídají popsaným zážitkům... Kde je pravda, ukážou následující dny. Co si o věci myslíte vy? Diskutovat můžete pod článkem.
zdroj: Daily Telegraph, independent.co.uk