reklama

Kouzelné bylinky pro snazší porod a poporodní hojení

Porod je úžasná souhra mezi ženou a jejím děťátkem. Ale i tento nádherný čas mohou provázet nejrůznější komplikace, od nervozity po porodní poranění a problémy s laktací v šestinedělí. Jak na ně šetrně a bez chemie?

Foto: Isifa/Thinkstock

Porod je úžasná souhra mezi ženou a jejím děťátkem. Ale i tento nádherný čas mohou provázet nejrůznější komplikace, od nervozity po porodní poranění a problémy s laktací v šestinedělí. Jak na ně šetrně a bez chemie?

Příprava na porod

Malinové listí: Bylinkáři doporučuji od 35. týdne těhotenství popíjet čaj z malinového listí, které má posilující účinky na dělohu: 1 lžičku malinového listí přelijeme 2 dl vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a přecedíme. Pijeme 3× denně až do porodu.

Čtěte také: Vaginální mapování - víc než pouhá masáž

Voňavé masáže: Týden před předpokládaným termínem porodu by si ženy měly 2× denně masírovat břicho, podbřišek a kříž směsí 4 lžic panenského rostlinného oleje, 3 kapek levandule a 3 kapek jasmínu. Připraví tak hladké svalstvo k porodu.

Homeopatie: Vhodnou prevencí, ale i samotnou léčbou podlitin a bolavých míst je homeopatikum Arnica montana. Doporučené užívání je 4 dny před plánovaným porodem, v den porodu a ještě 5 dní po porodu 3× denně nechat rozpustit v ústech 4 kuličky.

Porod je tady!

Bachovy květové esence: Jakmile ženy cítí, že se blíží porod, obvykle začínají panikařit. Jsou ustrašené a podléhají velkému napětí. Na zklidnění jsou úžasné Bachovy kapky. Osvědčila se také esence z kejklířky skvrnité či devaterníku penízkového. Ředění je následující: 6 kapek esence (nebo 3 a 3 z každé) smíchat s 25 ml pramenité vody. Vzniklá tinktura se užívá 4-5× denně po 7 kapkách do úst.

Doporučujeme: Miminko při porodu: Co cítí, vidí a slyší?

Aromaterapie: Vůně éterických olejů pomáhají zpříjemnit prostředí porodních místností, zmírnit bolesti a uvolnit napětí. Používáme je do aromalampy, k masážím či koupeli. Levandule pomáhá uklidnit rodičku a stejně tak fungují silice neroli a verbena. Heřmánek římský pomáhá ženám zvládat křečovité bolesti. Je vhodný k masážím. Ihned po porodu se doporučuje masírovat břicho jasmínovým olejem (na 2 lžíce rostlinného oleje dáváme 4 kapky jasmínu), aby došlo k rychlému oddělení placenty.

Zotavení v šestinedělí

V raném šestinedělí by se maminka i dítě měli zotavovat. Žena by měla co nejvíce ležet, aby se dobře zacelily porodní rány a začalo se tvořit mateřské mléko. Drobná poranění měkkých porodních cest se obvykle rychle zahojí. U většiny trhlin pochvy, vulvy a hráze je nutná pravidelná hygiena, tedy sprchování či sedací koupele. Nervozitu v šestinedělí zmírní Bachovy květové esence a mysl uklidní aromaterapie.

Výborné jsou přírodní éterické oleje z levandule, meduňky, neroli, pačuli. Dáváme je buďto do aromalampy či je smísíme s emulgátorem k masážím a koupelím. Pozor! Nikdy nepoužíváme éterické oleje neředěné, protože se nerozpouštějí, plavou na hladině a můžou se dostat do očí, úst či genitálií a způsobit podráždění. Je nutné smíchání s emulgátorem - mlékem, smetanou, medem či rostlinným olejem.

Hojivé sedací koupele: Levandule a čajovník pomůžou vydezinfikovat a zhojit rány a jizvy. Ideální je kombinovat v sedací koupeli tyto oleje se solí z Mrtvého moře: 1 hrst soli smícháme s 2 kapkami levandule a čajovníku. Směs rozpustíme v teplé vodě, sedací koupel by měla trvat 10 minut. Pokud nemáte vanu, dobře funguje hojivý sprchový olej: do 4 lžic mandlového, olivového nebo sezamového oleje nakapeme 2 kapky éterického oleje z levandule a 2 kapky čajovníku. Zamícháme a používáme jako sprchový gel.

Co udělá porod s tělem, zjistíte na Babyweb.cz>>

Nápoj z lněného semínka proti zácpě: 1 polévková lžíce lněného semene, 2 dl studené vody. Ráno semínko přelijeme a vše necháme do večera odpočívat. Kolem 18 hodiny celou sklenici vypijeme a úspěch je zaručen!

Posilující nápoj ze semen dýně hokkaidó: Dvě lžíce semen lehce nasucho opražíme, přelijeme 0,5 litrem vroucí vody. Vaříme 30 minut a poté scedíme. Pro maximální účinek by žena měla pít nápoj 7 dnů. Pravidelné užívání dýňového oleje potom pomáhá proti zapomnětlivosti, která bývá příznakem anémie - nedostatku železa.

Odvar z kopřivy proti padání vlasů: 3 hrsti čerstvých kopřiv přelijeme 1 l vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a vychlazený nálev používáme k masáži hlavy po umytí. Nesplachujeme.

Pomoc při kojení: Mrkev podporuje tvorbu mateřského mléka. Stačí nahrubo nastrouhat a mírně upražit na olivovém oleji nebo ohřát mrkvovou šťávu s trochou smetany. Na tvorbu a kvalitu mléka výborně působí také kmín, fenykl či anýz, z nichž si připravíme odvar: Půl lžičky kmínu, půl lžičky anýzu a půl lžičky fenyklu přelijeme 3 dl vroucí vody a vše necháme 10 minut louhovat. Přecedíme a popíjíme po douškách.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zákroky u miminek při vědomí: Mysleli, že necítí bolest

Vědomě si pořídili postižené dítě: Mají na to právo?

8 typů mužů, kteří nestojí za pozornost

reklama
Doporučené recepty
    reklama