reklama

Jsem těhotná: Je mé dítě plné chemikálií?

Děťátko v bříšku chce nastávající maminka chránit před všemi škodlivými vlivy zvenčí. Něčemu se ale zabránit nedá: do krve plodu přecházejí z jejího těla nebezpečné chemikálie prostřednictvím pupeční šňůry.

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

Děťátko v bříšku chce nastávající maminka chránit před všemi škodlivými vlivy zvenčí. Něčemu se ale zabránit nedá: do krve plodu přecházejí z jejího těla nebezpečné chemikálie prostřednictvím pupeční šňůry.

Plod je v nejcitlivější fázi vývoje ohrožen tím, že nastávající matka používá naprosto běžné předměty: čisticí prostředky, kosmetiku, oblečení, elektronické součástky, předměty z umělých hmot. Prokázali to holandští vědci, kteří pro Greenpeace a Světový fond na ochranu přírody analyzovali krev 27 novorozenců a 42 těhotných žen.

Chemikálie ohrožují i matky

Všechny vzorky krve z pupečních šňůr obsahovaly minimálně 5 z 35 testovaných škodlivin, u některých novorozeňat vědci objevili i 14 chemikálií. V krvi dvou z testovaných matek se nacházelo dokonce 17 hledaných chemických látek. Právě ty mohou být příčinou vážných zdravotních problémů od vrozených vad u dětí až po některé druhy rakoviny. I malé poruchy v rané fázi vývoje mohou mít vážné následky v pozdějším životě.

Chemikálie se přitom bohužel nacházejí všude: v dešťové vodě ve městech, ale i na dnech moří a dokonce v polárních oblastech na hony vzdálených lidské civilizaci. Co dělat? Snad jen používat co nejméně chemikálií, číst pozorně informace o složení výrobku a doufat, že lidé konečně dostanou rozum...

Opatrně s vlasy!

Nastávají maminky obvykle přestanou po otěhotnění kouřit, pít alkohol a omezí kávu a dávají pozor na to, jaké léky berou. Nástrah však číhá mnohem víc: všechno, co jí, pijí, dýchají a cítí, působí i na nenarozené miminko. To platí také o barvení vlasů.

Vzhledem k hormonálním výkyvům může pokožka hlavy i vlasy samotné zareagovat úplně jinak než obvykle. V těhotenství se totiž mění kvalita vlasů - sice k lepšímu, ale barva kvůli tomu nemusí dobře chytit. Je proto třeba vyvarovat se domácích experimentů a raději navštívit zavedený salon.

Zkušený kadeřník zvolí pro nastávající maminky šetrnější metodu. Rozhodně nedoporučí radikální změnu barvy, na druhou stranu, dobarvení odrostlého melíru, pár barevných proužků nebo jemný přeliv by uškodit neměly. Při barvení totiž zůstane většina chemie na vlasech nebo na pokožce hlavy a jen mizivé procento se vstřebá do těla. Navíc pokud se maminka cítí s obarvenými vlasy atraktivnější, může to pozitivně ovlivnit její duševní pohodu, a tudíž i pocity miminka.

Pleť žije vlastním životem

Podobně nevyzpytatelně jako vlasy se možná bude chovat i pleť. Krém, po léta v pohodě používaný, může najednou způsobovat rudé skvrny na obličeji. Kůže se může stát mnohem citlivější a je třeba volit odpovídající přístup k jejímu ošetření: šetrnější přírodní přípravky a biokosmetika jsou tou správnou cestou.

Nedoporučuje se ani příliš dlouhý pobyt ve vaně, a už vůbec ne v horké vodě. A stejně jako u krému bude nastávající maminka muset pečlivě vybírat i sprchový gel nebo přípravky pro intimní hygienu. Opatrně je třeba přistupovat také k různým lakům na nehty a odlakovačům, které většinou obsahují toluen a formaldehyd. vyhnout by se maminka měla i čerstvě vymalovaným a vytapetovaným místnostem.

zdroj: bonella.cz, maminka.cz

reklama
reklama
reklama