reklama

Buďte líný rodič: Co udělat pro to, aby dítě mělo šťastné dětství

Pod diktátem, že vše musí být perfektní, se hroutíme nejen my, ale i naše vztahy. Nemáme na mysli jen ty partnerské, ale také mezi rodiči a dětmi. Jak si užít víc to, že se jednoduše jen máme?

Foto: Shutterstock

Představte si, že na otázku, jak se máte, neodpovíte "mám toho moc", ale "super, vše stíhám". Je to jako z jiného vesmíru, viďte. Vždyť je potřeba neustále někam směřovat, něco zlepšovat, vyvíjet se. Takhle se stavíme i ke svým dětem, jako k projektu, co se musí inovovat. 

Možná znáte ten pocit, kdy s potomkem sprintujete ze školy či školky na plavání a angličtinu. Celí zpocení nesete jeho školní brašnu, za provolávání "honem, honem, jinak přijdeme pozdě". Za hodinu musíte být opět v kanceláři, máte poradu. Ratolest vás rozčiluje, protože vše jí strašně dlouho trvá. Třeba vás napadla kacířská myšlenka, že byste nejraději na hodinu plavání nedorazili, ale sedli si s dítětem do nejbližší cukrárny a obalili si nervy indiánkem a pořádnou dávkou šlehačky. Ale co by z něj v takovém případě vyrostlo? Jaký vzor mu vlastně dáváte?

Nekonečná vina

Britský spisovatel Tom Hodgkinson v rozhovoru pro DVTV prohlásil, že právě kvůli vině nemohou často rodiče akceptovat fenomén líného rodičovství. Hodgkinson je autorem stejnojmenné knihy a celkem provokativně tvrdí, že čím méně toho pro dítě uděláme, tím víc toho dokáže. Tento citát je samozřejmě dvousečný, protože pokud nebudete svou ratolest motivovat, ani pro ni nebudete v tomhle ohledu vzorem, je možné, že v životě nic nedokáže. Oním "nic" je myšleno najít si obor, který ho baví, naučit se vytrvalosti, čelit překážkám a podobně. Hodginson ale nemá na mysli, abyste své dítě ignorovali. Jen se kvůli tomu všemu nezbláznili a neměli pocit, že jste špatní rodiče.

Milion kroužků

Máme nekonečnou možnost volby. Můžeme našim dětem zaplnit program od rána do večera. Sama pocházím z rodiny, kde platilo, že volno dětem neprospívá, protože by mohly začít vymýšlet hlouposti. Já a moji sourozenci sice hovoříme plynně několika jazyky a chodili jsme na prestižní školy, ale odvrácená strana je přetížení, obrovský stres už odmalička, naštvaní, unavení rodiče, kteří veškeré peníze věnují mimoškolním aktivitám. Volno nebylo ani o víkendu, což je přesně věc, kterou Tom Hodgkinson kritizuje. Tvrdí, že rodičovství nemusí být těžká dřina, kde se musíte přetrhnout, ale pohoda. Děti stejně milují nejvíc hry v listí, stavění bunkru, schovávanou a podobně.

Nuda přináší kreativitu

Pro děti je prospěšné, aby se občas nudily. Vše je samozřejmě otázka míry. Ale když máte veškerý jejich čas pod kontrolou, nebudou samostatné tvůrčí bytosti, ale osoby, které jsou závislé na vůli někoho jiného. Nejdřív vaší, pak kamarádů, partnerů, nadřízených.

Nikdy nesrovnávejte

Mám kamarádku, která vypadá, jako by vystoupila z reklamy na dokonalé vlasy, nehty i postavu. Její chlapeček je vždy způsobný, usmívá se a dělá na svůj věk úžasné pokroky. Čekám, že v deseti letech bude šampion v tenise a ve dvaceti odjede studovat Harvard. Trvalo to, než jsem se s ní přestala srovnávat, a nebudu tohle dělat ani své ratolesti. Soutěžit o to, zda je první, kdo umí v mém okruhu známých dětí mluvit, sama se obléct nebo si zavázat tkaničky. Smysl je vše dětem ukazovat, ale to nejlepší, co jim můžete dát, je pohoda a pozitivní motivace.

Musí se děti k výkonům nutit?

Sedmnáctiletý syn Toma Hodgkinsona prý svému otci vyčítá, že neumí hrát na klavír. Prý ho jeho líný otec nenutil k žádným kroužkům. Mimoškolní aktivity jsou prospěšné a vašeho potomka rozvíjejí. Měl by si je ale vybrat sám a vaším úkolem jako rodiče je pěstovat v něm důslednost a zodpovědnost. Aby vaše dítě vydrželo u toho, co si vybralo.

Jak si ještě usnadnit život jako rodič?

1) Nezasahovat dětem do hry.

2) Nebýt workoholikem, který žije jen prací a úklidem domácnosti. Delegujte, co nejvíc úkolů jen půjde. 

3) Děti musí pomáhat doma. Luxovat, uklízet, vynášet koš, pověsit prádlo, atd.

4) Hrajte si v lesích a lukách místo nákupních center.

5) Ukazujte lenošení dětem odmalička. Vezměte si do postele knížku a vysvětlujte, co děláte. Dítě si pak k vaší posteli přinese hračky a chvíli si samo hraje. Od útlého věku rozumí, že chcete čas pro sebe. Vyzkoušeno řadou mých známých.

6) Nepodléhejte trendům. Vaše dítě nemusí dostat všechny ty cool hračky a další vymoženosti. Marketingové strategie některých firem jsou někdy nelítostné, nepodléhejte jim.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama