Jak se rodí za hranicemi? Jinak - a lépe!
V ČR by to sice mohlo být horší, ale také mnohem lepší. Možností, jak porodit přirozeně, je totiž stále velmi málo. Přirozený porod zůstává pro naši legislativu velkým problémem.
V ČR by to sice mohlo být horší, ale také mnohem lepší. Možností, jak porodit přirozeně, je totiž stále velmi málo. Přirozený porod zůstává pro naši legislativu velkým problémem.
Jak tedy přirozený porod vypadá? Začne a postupuje spontánně, přičemž žena porodí dítě i placentu ve svém vlastním rytmu, vlastním úsilím a bez zbytečných vnějších zásahů. Dítě po přirozeném porodu zůstává s matkou v úzkém kontaktu a není od ní oddělováno za účelem umělého zahřívání v inkubátoru nebo z důvodu lékařských vyšetření. Ta se provádějí přímo na těle nebo v bezprostřední blízkosti matky.
Lékařsky vedený porod je oproti tomu medicínsky ovlivňován, urychlován či dokonce vyvoláván a rodící žena při něm absolvuje nejrůznější umělé zásahy (příjem medikamentů, injekcí či infuzí, umělé protržení vaku blan či nástřih hráze) nebo se podřizuje rutinním porodnickým opatřením (holení pubického ochlupení, nedobrovolný klystýr, zákaz jídla a pití během porodu, nemožnost výběru porodní polohy, omezení přítomnosti blízkých osob).
Máte také špatné zkušenosti s českým porodnictvím? Nebo naopak dobré? Diskutovat o nich můžete pod článkem!
Stres ohrožuje porod
Vědecké výzkumy prokázaly, že porod je reflexní proces, který žena nemá pod svou vědomou kontrolou a že jeho neproblematický průběh rozhodujícím způsobem ovlivňují právě okolnosti a podmínky, v nichž probíhá. Prožívá-li žena porod v příjemné a uvolněné atmosféře, produkuje její tělo přirozenou cestou a v dostatečném množství hormony potřebné pro spontánní porodní činnost. Vnímá-li rodička podmínky porodu jako nepříznivé, pociťuje-li strach či nepohodlí, spontánní porodní činnost se zastaví a dítěti je třeba pomoci na svět umělými zásahy.
Kde se dobře rodí?
Zemí s porody tradičně situovanými do domácího prostředí, je Holandsko. I když počet domácích porodů klesá, stále se v letech 2005-2008 necelá třetina všech porodů odehrála doma, což je nejvyšší počet ze všech evropských zemí.
Ve Spojeném království je možné rodit v porodnici nebo pouze s porodní asistentkou na oddělení bez vyšetřovacích nástrojů a techniky a teprve v případě komplikací je rodička okamžitě převezena na operační sál. Obě oddělení mohou být součástí jedné budovy nebo může nelékařské prostředí fungovat odděleně jako tzv. porodní dům. Do roku 2012 chce Británie uzákonit právo matky na porod doma.
Ve Švédsku, pokud je vše v pořádku, můžete odejít už dvě hodiny po porodu domů. Pokud zůstáváte déle, dostanete pokoj pro sebe, miminko a otce dítěte. Na pokoji je přebalovací pult, televize, jídelní kout, vlastní koupelna. Za pobyt otce u porodu se nic neplatí a navíc otec dostane od státu 10 dní volna.
V Německu disponují dvěma typy porodních domů. První je Gebursthaus, ve kterém se pod dohledem porodních asistentek provádějí ambulantní porody, kdy rodička několik hodin po porodu odchází domů. Druhý je Entbindungsheim, ve kterém probíhají složitější porody. Předpokládá se zde několikadenní pobyt rodičky s dítětem. Těch je ale podstatně méně.
Budu rodit doma!
Ve všech zmíněných zemích existuje skupina žen, která si přeje rodit mimo porodnici se svou porodní asistentkou. Jedná se zhruba o 1 - 3 % žen. V Nizozemí jde vzhledem k tradici dokonce o celou třetinu žen. V řadě zemí je přitom běžné, že ženám, které si přejí rodit mimo porodnici, nabízí systém zdravotnictví kvalitní péči porodních asistentek, která je hrazena pojišťovnou.
U nás nejenže rodičky takovou možnost nemají, stát se navíc snaží o to, aby neměly ani na výběr. Jakákoli jiná než nemocniční péče během porodu není hrazena pojišťovnami, stát se navíc snaží porodním asistentkám znemožnit, aby mohly svým klientkám legálně pomáhat při porodu doma.
zdroj: mc-maj.com, llp.cz