reklama

Ekologie: Kompostovatelné pleny z kukuřičného škrobu!

V Evropě se ročně spotřebuje 24 miliard jednorázových plen, což představuje odpad o hmotnosti 1,2 milionu tun. Z toho je zhruba 40 % odpadu biologicky rozložitelného. Každý rok tedy v Evropě zůstává ležet několik tunových kopců odpadu. Co s tím?

Mimino
Mimino | Foto: Profimedia.cz

V Evropě se ročně spotřebuje 24 miliard jednorázových plen, což představuje odpad o hmotnosti 1,2 milionu tun. Z toho je zhruba 40 % odpadu biologicky rozložitelného. Každý rok tedy v Evropě zůstává ležet několik tunových kopců odpadu. Co s tím?

Miminek neubývá, tudíž nelze očekávat, že by se měnila situace okolo použitých plen. Nastává tedy nerudovská otázka: Kam s nimi? Odpověď je nasnadě: Do spalovny! Existuje však mnohem přijatelnější řešení: jednorázové kompostovatelné pleny vyrobené z kukuřičného škrobu, které se za běžných podmínek rozloží v zemi za 90 dní.

Miminkům vyhovují

Patří k nim pleny Kikko Eco, které nezpůsobují miminkům žádné alergické reakce a nejsou parfémované. Základ tvoří speciální netkaná textilie vyráběná v USA, jejíž výchozí surovinou je kukuřičný škrob. Pleny jsou dále složeny z rozložitelného biofilmu, který zaručuje prodyšnost a zároveň nepropouští vlhkost. Jádro pleny pak tvoří celulóza s minimálním přídavkem vysoce savého biopolymeru. Pleny jsou baleny v rozložitelných sáčcích a papírových krabicích.

K výrobě nebyly použity geneticky modifikované rostlinné materiály - pleny jsou vyrobeny z odpadů osiva, které není použitelné na lidskou ani zvířecí spotřebu. Všechny uvedené materiály mají certifikát a jejich výrobce garantuje, že celá plena je po odstranění lepítek biologicky rozložitelná a kompostovatelná. Tím se pleny liší od většiny ostatních ekologických jednorázových plen, které jsou v závislosti na použitých materiálech a technologiích rozložitelné pouze z 50-85 %.

Jak vypadají?

Plenky jsou mírně nažloutlé, což způsobuje přírodní zabarvení materiálů, ze kterých jsou vyrobeny. Jinak se tvarem, funkcí a jednoduchostí použití nijak neliší od ostatních plen na trhu. Rozdíl spočívá pouze v ekologické zátěži.

Nelze sice předpokládat, že většina městských maminek bude pleny kompostovat, jako je to běžné v USA nebo Japonsku. Nicméně podle výrobců by mohl stačit pocit, že pleny, které se vyhodí do odpadu, nezůstanou na skládce navěky, ale rozloží se v ní. Pokud byste však chtěli pleny opravdu kompostovat, není nic jednoduššího: stačí je odkládat na zahradní kompost, prokládat běžným zahradním biologickým odpadem a dodržovat zásady správného kompostování.

V ČR jsou tyto pleny dostupné ve 3 velikostech pro děti o hmotnosti 3 - 16 kg. Jedno balení o velikosti M (děti o váze 4 - 9 kg) obsahuje 36 ks plen a obvyklá maloobchodní cena se pohybuje v rozmezí 400-420 Kč. Najdete je hlavně v kamenných prodejnách s dětským zbožím, které se specializují na ekologické a bio výrobky a na internetu.

Ekologie vs. realita

Nastává pouze poslední, nicméně zásadní otázka. Vyplatí se cenově? A tady už je odpověď poněkud odlišná. V nabídce totiž najdete i jednorázové plenky jiných výrobců daleko levnější: třeba v počtu 48 ks za 185 Kč. Nejsou sice ekologické, ale šetří kapsu rodičů, kteří si obvykle nemohou dovolit peníze rozhazovat. A ekologie by se neměla provozovat na úkor rodin s malými dětmi - tu by měl zajišťovat stát. Ideálně dotacemi ekologických výrobků tak, aby byly dostupné široké veřejnosti.

A na závěr ještě jeden malý postřeh: víte, kam přijde směsný odpad, ve kterém pleny obvykle končí? Do spaloven... Pokud tedy neházíte použité pleny výhradně do kontejnerů s bioodpadem, přestává mít diskuze o ekologii plenek smysl bez ohledu na to, jak úžasný nabízený výrobek doopravdy je. Na to, aby ho česká společnost dokázala využít, by totiž musela mít daleko propracovanější systém odpadového hospodářství.

zdroj: kikko.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama