reklama
 

Počet úrazů dětí stoupá: Jak zařídit dětský pokoj?

Vytvořte ze svého domova bezpečné místo pro vývoj vašich dětí. Při jeho zařizovaní vybírejte stabilní nábytek z kvalitních materiálů a nezapomeňte ani na správnou ergonometrii.

Foto: Thinkstock

Počet dětí, které se zraní v domácím prostředí navzdory všem možným moderním vymoženostem stále stoupá. Zabránit zbytečným úrazům je ale jednodušší, než se na první pohled zdá. 

Při zařizování by rodiče měli přemýšlet nejen o posledních trendech, ale hlavně o bezpečnosti, použitých materiálech i ergonomii nábytku. Nejde ale jen o dětský pokoj. V domácnosti by neměly chybět chrániče ostrých rohů nábytku či bezpečnostní branky. Ty dětem zabrání lézt po schodech nebo se dostat do ne příliš bezpečných místností, jakou je třeba kuchyně.

Nebezpečí navíc často představují i předměty, u nichž by vás žádné ohrožení nenapadlo. Z průzkumu na britské univerzitě vyplynulo, že matky prvního dítěte dokázaly v modelovém domě plném dětských nástrah identifikovat pouze 40 procent z nich.

Překvapivě mohou být totiž nebezpečné i plyšové hračky, po kterých malé děti snadno vylezou z postýlky, nebo třeba pastelky, které děti zvládnou rozlomit na menší části a poté je spolknout, případně vdechnout. Co dalšího radí odborníci?

1) Zásadní roli hraje rozmístění nábytku

Dětský pokoj není jen místností k uložení věcí dítěte. Naopak má být hlavně zónou hraní a odpočinku, kde má dítě dostatek prostoru na obojí. Vždy proto začínejte vybavovat dětský pokoj postelí, která pak určí rozmístění dalšího nábytku. Praktické je umístit ji naproti vchodu do místnosti, ovšem ne přímo pod okno, aby dítě přes noc neprochladlo.

"Postel umístěte tak, aby byl prostor kolem ní minimálně 75 centimetrů, ideálně však metr a více. Díky správnému rozmístění nábytku bude mít dítě v pokoji dostatek místa," doporučuje Petra Triščíková z MT nábytek.

Vhodné rozmístění nábytku navíc sníží pravděpodobnost úrazu a děti si mohou hrát, aniž by je nábytek jakkoliv omezoval. Vyhněte se též pořizování nadbytečného množství úložných prostorů a polic. U menších dětí totiž všechny hračky nemusejí mít své místo. K jejich uložení postačí krabice, do kterých děti zvládnout schovat své hračky samy, a naučí se tak udržovat v pokojíčku pořádek.

2) Základem je stabilní nábytek a kvalitní materiál

Obzvlášť malé děti často zkoumají svět pro nás nelogickým opíráním se o nábytek, jeho rozkýváváním a pohybováním. I proto roste počet dětí, které se každoročně zraní při jeho pádu. Jak uvádí lékařské statistiky, jsou až ve dvou třetinách případů zraněnými dětmi batolata.

Veškerý nábytek proto musí splňovat kritéria stability. Komody, skříně i televize bezpečně připevněte ke zdi pomocí jednoduchých držáků, aby se nemohly převrhnout. Z vyšších částí nábytku pak odstraňte hračky či dálková ovládání. Právě ty často lákají děti k lezení po nábytku.

Při výběru dětského nábytku je důležitý i výrobní materiál. "Zejména malé děti mají tendenci vše strkat do pusy, vybírejte proto přírodní materiály bez chemického ošetření. Doporučuje se nábytek bez použití formaldehydového lepidla," vysvětluje Triščíková.

3) Ergonomii se nevyplácí podceňovat

Ačkoliv si to spousta rodičů neuvědomuje, nebezpečí číhá i u psacího stolu. Při psaní a kreslení totiž dětské tělo aktivuje velké množství svalů a těm je nutné poskytnout vhodnou oporu. V opačném případě se děti rychle unaví a začnou se při sezení různě prohýbat, což tělu nesvědčí.

Děti by neměly nikdy cítit odpor židle, ani nedostatečnou oporu, mělo by se jim z ní dobře slézat i na ni sedat. Ideálně vyberte židli, která podporuje polohu nakloněnou dopředu, vzpřímenou i uvolněnou. Vaše dítě bude u stolu trávit postupně víc a víc času, vyplatí se tak do nábytku investovat.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama