reklama

Desatero praktických rad pro rodinné fotky

V životě jednotlivce i rodiny jsou neopakovatelné okamžiky, které je dobré zachytit a uchovat jako vzpomínku nejen pro sebe, ale i pro další generace. Jen krátkou životní etapu je člověk batoletem, předškolákem, školákem, poprvé zamilován, poprvé u moře... Nehledě na to, že každé narozeniny se slaví unikátně. Jen jednou se také poprvé pořizuje nový automobil či zařizuje první vlastní bydlení.

V životě jednotlivce i rodiny jsou neopakovatelné okamžiky, které je dobré zachytit a uchovat jako vzpomínku nejen pro sebe, ale i pro další generace.

Jen krátkou životní etapu je člověk batoletem, předškolákem, školákem, poprvé zamilován, poprvé u moře... Nehledě na to, že každé narozeniny se slaví unikátně. Jen jednou se také poprvé pořizuje nový automobil či zařizuje první vlastní bydlení.

Nabízíme proto praktické rady pro rodinné fotky. Na první pohled vám mohou přijít banální, ale toto užitečné desatero bylo sestaveno na základě vlastních zkušeností. Je totiž velmi bolestivé přijít o fotografie prvních týdnů svého miminka jen proto, že zůstaly ve foťáku nebo v počítači, který selhal, a data z něj už nešlo zachránit... Takže jak na to?

  1. Je celkem nepodstatné, jak kvalitní fotoaparát si pořídíte, záleží na finančních možnostech. Docela dobře se dá fotit i mobilem. Jde hlavně o zážitky, nebo lépe řečeno o jejich zachycení.
  2. Foťte při každé zvláštní příležitosti. Neprošvihněte chvíle, které se nedají zopakovat.
  3. Nenechávejte fotky ve fotoaparátu, ihned je převádějte do počítače. Paměť přístroje není neomezená, a když máte kartu najednou plnou, zdržujete se při focení promazáváním, nehledě na to, že můžete o fotoaparát přijít, a s ním i o všechny fotky.
  4. V počítači fotky promažte a nechte si jen výběr těch nejlepších. Budete-li toto čištění odkládat, zaplníte si paměť příliš velkým množstvím dat. A později se vám stejně do nějakého přebírání nebude chtít.
  5. Ani paměť počítače není neomezená, proto fotky pravidelně zálohujte na CD, DVD nebo externím disku. Myslete na to, že počítač je „křehká nádoba" a platí Murphyho zákon: To, co se může kdykoli pokazit, se také pokazí!
  6. Myslete na to, že CD a DVD nejsou nesmrtelná! U běžných DVD je jistota nepoškození dat maximálně několik let. Zálohy proto obnovujte.
  7. Pochlubte se nejlepšími snímky svým blízkým! Pošlete jim je třeba mailem, vystavte na Facebook, ale ruku na srdce: tištěná fotka je tištěná fotka. Fotka v mailu lehce zapadne mezi ostatními legráckami nebo ji prací zaneprázdněný příjemce ani neotevře.
  8. Tradiční způsob, jak fotku uchovat pro sebe, svoje blízké a potomky, je tisk na fotopapír. V krabici od bot nebo v albu přežijí fotky generace, to je prostě vyzkoušené.
  9. Modernější způsob je vytvořit fotoknihu. Do těch se vejde velké množství fotografií i s popisky a texty, drží pohromadě, nic z nich neztratíte, pěkně je uklidíte do knihovny a můžete si v nich listovat, přestože právě vypadne proud. Nemějte z nich obavu: vyrobit je zvládne opravdu každý běžný uživatel počítače.
  10. Z fotek můžete kromě fotoknihy vykouzlit i další úžasné dárky: fotokalendář, fotokoláž, oblíbená fotka na malířském plátně, na polštářku, na tričku, na hrnečku... Hravějším členům rodiny můžete z fotky vyrobit třeba puzzle. Stačí si stáhnout uživatelsky přívětivý program HF Designer a pustit se do zábavné práce.

zdroj: happyfoto.cz

reklama
Doporučené recepty
    reklama